Kl. Tadeusz Dulny

Włocławski Słownik Biograficzny, pod red. S. Kunikowski, tom 4, s. 27-29.

(1914-1942), alumn Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, więzień obozu koncentracyjnego, męczennik, błogosławiony.

 

Urodził się 8 VIII 1914 r. w Kszczonowicach k. Ćmielowa, na Ziemi Sandomierskiej, jako syn Jana i Antoniny z d. Gruszka. Kosztem wyrzeczeń rodziny, utrzymującej się z pracy na roli, całe rodzeństwo (5 braci i 2 siostry) mogło podjąć naukę w różnych szkołach, z czego czworo na uczelniach wyższych.

Od dzieciństwa Tadeusz wyróżniał się licznymi zaletami charakteru, a zwłaszcza religijnością. Do gimnazjum uczęszczał w Ostrowcu Świętokrzyskim. Tam też dojrzało w nim powołanie kapłańskie. Od tej decyzji nie odciągnął go fakt, że w tym czasie jego starszy brat, Julian, został usunięty z seminarium w Sandomierzu po trzecim roku studiów. Tadeusz uzyskał w czerwcu 1935 r. świadectwo maturalne, a jesienią wstąpił do WSD we Włocławku.

Nie odznaczał się wybitniejszymi zdolnościami intelektualnymi. Te braki nadrabiał pracowitością. W Seminarium od samego początku uwidoczniło się jego dążenie do coraz intensywniejszej pracy nad swoim charakterem i powołaniem. We wspomnieniach wychowawców z Seminarium zachowała się o nim pamięć jako człowieku ujmującym otoczenie dobrocią i głęboką pogodą ducha. Odbierano go jako łagodnego, cichego, uprzejmego dla wszystkich, ale żywego i energicznego, pełnego humoru, dowcipu. W WSD we Włocławku, pilnością w nauce, pobożnością i uczynnością zdobył sobie u wychowawców i kolegów opinię wzorowego alumna.

Należał do tych alumnów, których w drodze do kapłaństwa nie zatrzymała nawet wojna. Jeszcze w czasie działań wojennych, we wrześniu 1939 r., stawił się we Włocławku w nadziei, że będzie mógł kontynuować naukę. Tu jednak w nocy z 7 na 8 listopada, razem ze swoimi profesorami i kolegami, został aresztowany przez policję hitlerowską. Do 16 I 1940 r. przebywał w więzieniu we Włocławku, a potem wraz z innymi został internowany w klasztorze oo. salezjanów w Lądzie zamienionym na obóz przejściowy. Miał możliwość wyjazdu do GG. Wolał pozostać w warunkach internowania w nadziei, że to przybliży go do ukończenia formacji seminaryjnej i przyjęcia święceń kapłańskich. 26 VIII 1940 r. został zabrany z Lądu i kilka dni później wraz z towarzyszami niedoli znalazł się w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen. 14 XII 1940 r. wywieziono go do Dachau. Otrzymał numer obozowy 22 662 oraz miejsce w 4 izbie bloku nr 28. Przydzielono go do prac na plantacjach rolnych. W obozie zaszeregowano go do grupy duchownych katolickich z Polski, traktowanych tu jako więźniów politycznych, stąd oznaczonych czerwonym trójkątem. To wszystko oznaczało w praktyce bycie skazanym na powolną śmierć przez wyrafinowany reżim obozowy, gdzie do programu udręk wkalkulowano głód, pracę ponad siły, wyszukane udręki wpisane do rygorystycznie egzekwowanego regulaminu. Do tego dochodziło sadystyczne znęcanie się strażników nad więźniami przy wszelkich możliwych okazjach. W sytuacji poniżenia, przy nieustannym za grożeniu życia, z całą wyrazistością zaznaczyła się jego niezwykła osobowość, czego wymowną ilustracją było regularne oddawanie części swoich głodowych porcji żywności ks. prof. Franciszkowi Rosłańcowi z Warszawy, któremu chciał pomóc, by przeżył obóz i mógł służyć Kościołowi i Ojczyźnie.

Jego profesor, ks. Stefan Biskupski, wspominał o nim, że wprost słońce patrzyło mu z oczu. Nie było tak ciężkiego położenia, gdzie on nie widziałby drobnej jakiejś radości, za którą Bogu trzeba dziękować. Lecz najbardziej charakterystycznym rysem jego charakteru była bohaterska uczynność na rzecz bliźnich, np. „zorganizowanych" na plantacjach porzeczek nigdy sam nie tknął, lecz dzielił się z innymi. Niósł swoją pomoc więźniom niejednokrotnie w bardzo prozaicznych sytuacjach, gdy chodziło choćby o przyszycie guzika, załatanie dziury w spodniach czy ostrzyżenie włosów. Nawet wtedy, gdy już chwiał się z głodowego wyczerpania, potrafił w sposób niezwykle subtelny oddać część swojej obiadowej zupy koledze, którego życie uważał za cenniejsze od swego. Współwięźniowie jednoznacznie oceniali takie gesty jako czyny niezwykłe, naznaczone bohaterstwem.

Głód, praca ponad siły spowodowały wycieńczenie organizmu do tego stopnia, że słabł coraz bardziej. 7 VIII 1942 r. zemdlał na bloku w czasie przerwy obiadowej. Tego samego dnia zakończył życie. Ciało wkrótce spalono w krematorium. Jeszcze w 1942 r. władze obozowe przesłały w paczce do najbliższej rodziny w Kszczonowicach z informacją o jego śmierci. Współwięzień, ks. prof. Stanisław Librowski, odniósł do niego wymowne słowa z Księgi Mądrości, że „w młodym wieku przeżył czasu wiele" (Mdr 4,13). Epilogiem tego młodego, pełnego szczytnych ideałów życia, przerwanego w nazistowskim obozie śmierci, stała się beatyfikacja. Jan Paweł II wyniósł go do chwały ołtarzy w Warszawie 13 VI 1999 r. w gronie 108 nowych polskich Męczenników. Urząd Nauczycielski Kościoła potwierdził uroczyście w ten sposób, że jego ofiara życia była autentycznym męczeństwem za wiarę. Ten wymiar śmierci upamiętniają okolicznościowe tablice wmurowane w kościele seminaryjnym i w katedrze we Włocławku.

Jacewicz W., Woś J., Martyrologium, z. 4, s. 520; Kaczmarek T., Męczennicy za wiarę 1939-1945. Słudzy Boty z diecezji włocławskiej, Warszawa 1997, s. 30-41; tenże, Nowowiejski Antonio Giuliano, vescovo; Kaczorowski Enrico e Kopliński Adalberto (Aniceto). sacerdoti: Biernacka Marianna, laica e 104 compagni martiri, beati, [w:] .,Biblioteca Sanctorum", seconda appendice, Roma 2000, kol. 1010-1026; Korszyński F., Jasne promienie z Dachau, wyd. 2, Poznań-Warszawa 1985, s. 61-62, 175-178; Ku beatyfikacji Męczenników. Biuletyn Postulacji procesu beatyfikacyjnego Męczenników Kościoła w Polsce z okresu II wojny, pod red. T. Kaczmarka, Kuria Diecezjalna we Włocławku, Włocławek 1998-1999, z. 1-7; Librowski S., Ofiary, s. 29-30; Męczennicy za wiarę 1939-1945. Duchowni i świeccy z ziem polskich, którzy prześladowani przez nazizm hitlerowski dali Chrystusowi ofiarą życia świadectwo miłości, pr. zbior. pod red. T. Kaczmarka, H. Kietlińskiego, L. Królika, Warszawa 1996; Misztal H., Sprawa beatyfikacji męczenników polskich okresu II wojny światowej, L'Osservatore Romano" (wyd. pol.), 1997, nr 11, s. 58-61; Positio super martyrio Antonii Juliani Nowowiejski episcopi, Henrici Kaczorowski et Aniceti Kopliński sacerdotum, Mariae Annae Biernacka laicae et CIII Sociorum[oprac. T. Kaczmarek]: t. 1, Introductio generalis, Roma 1997; 1.2, Disquisitiones de vita, virtutibus, martyrio et fama martyrii, Roma 1997; t. 3-A, 3-B, Summaria de CVII Servis Dei, Roma 1996.

 

Tomasz Kaczmarek