Bł. bp Michał Kozal

Urodzony: 25 września 1893 (Nowy Folwark)

Zmarły: 26 stycznia 1943 (Dachau KL)

Beatyfikowany: 14 czerwca 1987 (przez Jana Pawła II)

Patron: Włocławka, Krotoszyna, diecezji bydgoskiej, Wyższego Seminarium Duchownego w Bydgoszczy i Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie

Wspomnienie liturgiczne: 14 czerwca

W ikonografii: przedstawiany jest w stroju biskupim lub w pasiaku więziennym. Jego atrybutami są: mitra, fioletowy trójkąt i numer obozowy 24544.

błogosławiony, sufragan włocławski, patron Włocławka.

 

Urodził się 25 IX 1893 r. w Nowym Folwarku pod Krotoszynem, w wiejskiej rodzinie. Jego matka, Marianna z d. Płaczek, 1°v Konieczna, i ojciec Jan pracowali w majątkach junkrów niemieckich. W 1914 r. ukończył z wyróżnieniem König-Wilhelm-Gymnasium w Krotoszynie. Wybitnemu absolwentowi władze pruskie zaproponowały stypendium rządu niemieckiego, na świeckim kierunku studiów, z którego nie skorzystał. W okresie gimnazjalnym był aktywnym członkiem i prezesem Towarzystwa Przyjaciół Tomasza Zana (TTZ) - tajnej organizacji stawiającej sobie za cel uczenie młodzieży polskiej ojczystej historii i literatury.

W latach 1914-1918 ukończył seminarium duchowne w Poznaniu i Gnieźnie (trwała unia personalna tych diecezji) i 23 II 1918 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Wilhelma Kloske w Gnieźnie. Wyższe studia uniemożliwił mu wybuch I wojny światowej.

Po święceniach rozpoczął pracę duszpasterską jako wikariusz parafii Kościelec (1 IV-9 IX 1918), w Pobiedziskach (9 IX 1918-1 VI 1920) i Kosztowie (1 VI 1920-4 IV 1923). W tej ostatniej był administratorem in spiritualibus parafii Krostkowo afiliowanej ówcześnie do kosztowa. Uznaniem dla jego gorliwej pracy i wiedzy, którą zdobył głównie dzięki samokształceniu, była nominacja na prefekta do Bydgoszczy, gdzie pracował wśród młodzieży, głównie w Miejskim Katolickim Żeńskim Gimnazjum. Zyskał tam opinię zdolnego i wymagającego pedagoga, co zwróciło nań uwagę kard. Augusta Hlonda, który powołał go do pracy w Seminarium Duchownym w Gnieźnie, najpierw jako ojca duchownego (1927- 1929), a następnie rektora (1929-1939). 

Był tam także profesorem teologii fundamentalnej, liturgiki i patrologii. Jednocześnie pełnił wiele funkcji w Kurii Gnieźnieńskiej. Był wizytatorem religii w szkołach archidiecezji gnieźnieńskiej, referentem szkolnym w Kurii Arcybiskupiej w Gnieźnie, sędzią posynodalnym, cenzorem ksiąg religijnych i egzaminatorem prosynodalnym. W dniu 12 VI 1939 r. papież Pius XII mianował go, na prośbę bp. K.M. Radońskiego, biskupem lappeńskim i sufraganem włocławskim. Święcenia biskupie przyjął w katedrze włocławskiej 13 VIII 1939 r. z rąk bp. K.M. Radońskiego. Wkrótce też objął obowiązki wikariusza generalnego w Kurii Diecezjalnej we Włocławku.

Po wybuchu II wojny światowej, mimo zachęty swojego ordynariusza i rad oficerów WP, którzy stacjonowali w jego domu oraz ostrzeżenia wojewody pomorskiego, nie wyjechał z Włocławka. W czasie działań wojennych często widywano go na ulicach miasta, gdzie udzielał pomocy sanitarnej i duchowej. W czasie okupacji wielokrotnie interweniował w gestapo w obronie duchownych i wiernych oraz uratował katedrę włocławską przed zajęciem jej przez Niemców na cele gospodarcze. Był wtedy jedynym przedstawicielem Polaków występującym oficjalnie wobec okupanta w obronie spraw Kościoła. Jako administrator diecezji, pod nieobecność biskupa Radońskiego, stanowczo odrzucił żądania Niemców, aby nabożeństwa były odprawiane w języku niemieckim. Jego polska, katolicka postawa sprawiła, że został 7 XI 1939 r. aresztowany i osadzony w więzieniu włocławskim.

W dniu 16 I 1940 r. został przewieziony, wraz z aresztowanymi księżmi, do zamienionego w więzienie przejściowe pocysterskiego klasztoru w Lądzie nad Wartą, gdzie przebywał jako internowany do kwietnia 1941 r. W tym czasie, w miarę możliwości, kierował z ukrycia diecezją. Pius XII na interwencję bp. K.M. Radońskiego, chcąc ratować M. Kozala, mianował go biskupem lubelskim. Jednak nominacji tej bp Kozal nie przyjął. Uznał delegację (berliński werbista Eberhardt Vigge i poznański franciszkanin Hilary Breitinger, znany z antypolskich wypowiedzi) przedstawicieli nuncjusza berlińskiego Cezarego Orsenigo za prowokację gestapo. Wywieziony z Lądu przez obozy w Inowrocławiu, Poznaniu, Berlinie, Halle, Weimarze, Norymberdze dotarł do obozu koncentracyjnego w Dachau (numer obozowy 24544). Był jedynym katolickim biskupem, którego uznano za więźnia politycznego i traktowano na równi z pozostałymi. Katorżnicza praca, głód, choroby i ciężkie pobicie szybko wyniszczyły jego organizm. Ciężko chory został dobity zastrzykiem przez niemieckiego pielęgniarza Heinricha Störa.

Zmarł 26 I 1943 r., jego śmierć odbiła się głośnym echem już w samym obozie, gdzie cieszył się ogromnym szacunkiem nawet wśród Niemców. W warunkach obozowych M. Kozal nie przestawał interesować się życiem diecezji i losami księży. Dowodem tego są choćby jego listy obozowe. W obozach koncentracyjnych tylko nieliczni, o niezwykłych cechach duchowych, z godnością znosili swoją poniewierkę i gotowi byli przyjąć każdą dodatkową ofiarę na rzecz drugiego człowieka. Do tych ludzi należał biskup Kozal.

Cechy duchowe w połączeniu z bogatym życiem wewnętrznym zjednały mu już w obozie opinię świętego biskupa. Więźniowie, jeszcze w obozie, w rocznicę śmierci M. Kozala urządzali akademie ku Jego czci. Po wojnie kult ten znalazł potwierdzenie w procesie beatyfikacyjnym, który rozpoczęto na terenie diecezji włocławskiej w 1960 r., a od 1964 r. przekazano do odpowiednich dykasterii rzymskich. Proces trwał do 1987 r., kiedy to papież Jan Paweł II beatyfikował biskupa Kozala w Warszawie. We Włocławku przypomina go muzeum jego męczeństwa przy ul. Gdańskiej 8 oraz epitafium w katedrze włocławskiej. Na wniosek mieszkańców Włocławka papież Jan Paweł II mianował go 11 V 1995 r. patronem Włocławka. Nominacja ta została ogłoszona we Włocławku 14 VI 1995 r. przez bp. włocławskiego Bronisława Dembowskiego.

Acter et documenis du Sami Siége relatifs á la seconde guerre mondiale, vol. 3, La Saint Siége et la situation religieuse en Pologne et dwu les Pays Baltes 1939-45, pars 1, 1939-41, pars 2, 1942-45, Città del Vaticano 1967; Biskupski S., Męczeńskie biskupstwo księdza Michała Kozala, [w:] Barbarzyństwo hitlerowskie w walce z Kościołem Katolickim w Polsce, wyd. 2, Warszawa 1955; Frątczak W., Biskup Michał Kozal (1893-1943), [w:] Chrześcijanie, Warszawa 1984, t. 12, s. 7-92; Hlond A., O położeniu Kościoła Katolickiego w Polsce po trzech latach okupacji hitlerowskiej 1939-1942, „Chrześcijanin w Świecie", 1978, R. 10, nr 10, s. 25-53; Korszyński F., Jasne promienie w Dachau, Poznań 1957; Krasowski K., Biskupi katoliccy II Rzeczypospolitej. Słownik biograficzny, Poznań 1996, s. 127-128; Librowski S., Kozal Michał biskup, Sługa Boży, [w:] Hagiografia polska, t. 1, Poznań 1971, s. 849-861; Malak H., Klechy w obozach śmierci, Londyn 1969; Stopniak F., Dyplomacja watykańska a Polska podczas II wojny światowej, „Collectanea Theologica", 1980, R. 50, z. 3, s. 183-199; Weiler E., Die Geistlichen in Dachau, Mödling 1971, s. 90-91, 371, 957-961.

 

Wojciech Frątczak