Bł. Ks. Wincenty Matuszewski

Włocławski Słownik Biograficzny, pod red. S. Kunikowski, tom 6, s. 98-100.

MATUSZEWSKI WINCENTY

 

(1869-1940), ksiądz, wychowanek Seminarium Duchownego we Włocławku, męczennik, błogosławiony.

 

Urodził się 3 III 1869 r. w Chruścieńskiej Woli, w par. Grochów k. Kutna. Był synem Józefa i Józefy, z d. Strużyńskiej. Do kapłaństwa przygotowywał się w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku. Święcenia przyjął 17 II 1895 r. z rąk bp. Aleksandra Bereśniewicza. Jego pierwszą placówką duszpasterską była Widawa. Następnego roku został przeniesiony do Nieszawy. Od 1901 r. pracował jako wikariusz parafii św. Zygmunta w Częstochowie, skąd przeniesiono go w 1906 r. na administratora parafii Ostrowąs na Kujawach. W trzy lata później został administratorem parafii Moszczenica. Od 1918 r. do końca swego życia był proboszczem w Osięcinach.

Był duszpasterzem troszczącym się o sprawy duchowe i materialne swojej parafii. Dbał o należyty wystrój świątyni, o estetyczne otoczenie kościoła. Ceniono go jako nauczyciela religii w szkole. W pamięci parafian pozostał jako duszpasterz pełen wrażliwości, łagodności i poświęcenia. Prowadził w parafii Stowarzyszenie Młodzieży Katolickiej oraz organizację dla młodszych chłopców „Sokół". 

Swoją postawą zdobył szacunek licznej w Osięcinach wspólnoty Żydów oraz niemieckich rodzin ewangelickich. Od czerwca 1939 r. w pracy duszpasterskiej wspierał go, jako wikariusz i prefekt szkoły, ks. Józef Kurzawa.

Obok pracy duszpasterskiej ks. Matuszewski włączał się w życie lokalnej wspólnoty. Dużą wdzięczność ze strony parafian zaskarbił sobie przez pomoc w wybudowaniu dużej szkoły w Osięcinach, która mogła pomieścić do 500 uczniów. Jej wybudowaniem w 1928 r. uczczono dziesiątą rocznicę odzyskania niepodległości. Za zgodą Kurii Diecezjalnej był członkiem Rady Gminy oraz przez pewien czas prezesem rady nadzorczej spółdzielni „Jutrzenka”. Był bardzo blisko związany z miejscową Strażą Ogniową, pełniąc funkcję jej honorowego prezesa. W uznaniu zasług za tę szeroką działalność, ks. bp Karol Radoński odznaczył w 1939 r. proboszcza z Osięcin, ku radości parafian, godnością honorowego kanonika kolegiaty kaliskiej.

W czasie okupacji, mimo restrykcji władz niemieckich, prowadził pracę duszpasterską w parafii. Gdy w lutym 1940 r. funkcję komendanta policji w Osięcinach objął Johan Pichler, a 17 kwietnia przybył nowy burmistrz Osięcin, Ernst Daub, znany w Okręgu Saary ze zwalczania duchowieństwa katolickiego, zagrożenie życia stało się rzeczywistością. Obydwaj funkcjonariusze zdecydowali się pozbyć gorliwych duszpasterzy. 

Do planów zabójstwa wprowadzono jeszcze Willego Fritza Haacka z pobliskiego Piotrkowa, zasłużonego członka hitlerowskiej partii NSDAP.

Ks. proboszcz był kilkakrotnie ostrzegany przez byłego burmistrza Leonarda Arndta o grożącym mu niebezpieczeństwie. Nie zmieniło to jednak w niczym jego postawy. Niezmiennie odpowiadał: „Ja was, dzieci, nie opuszczę".

Krótko po północy, już 24 maja, Pichler i Daub przybyli do plebani i wyrwanych ze snu księży, proboszcza i wikariusza wyprowadzili do czekającego opla z Haackiem za kierownicą. Księży powieziono w kierunku Witowa. Między Samszycami a Witowem zatrzymano samochód, kazano im wysiąść, po czym Pichler i Daub strzałami z bliskiej odległości pozbawili ich życia. Ciała zabitych ściągnięto do rowu. Wiadomość o uprowadzeniu duchownych poruszyła jeszcze w nocy mieszkańców Osięcin, również Żydów, którzy, pod kierunkiem rabina, rozpoczęli zbiórkę złota w nadziei wykupienia księży.

Wczesnym rankiem, 24 maja zauważono leżących w rowie przy szosie pomordowanych. Obok leżał brewiarz ks. Matuszewskiego z tkwiącą w nim kulą. Miejscowy lekarz, który doglądał oględzin zwłok, mówił, że „ks. proboszcz miał przebity bok i policzek". Wiadomość o morderstwie szybko się rozniosła. Tego samego dnia ciała obydwu duchownych zostały przewiezione do Osięcin i umieszczone w budynku przy miejscowym szpitalu. Następnego dnia na zlecenie prokuratury hitlerowskiej przeprowadzona została sekcja zwłok ofiar, której dokonał dr Kleinofen.

Ku zaskoczeniu wiernych, lokalne władze okupacyjne pozwoliły na uroczysty pogrzeb, a żandarmi po zakończeniu liturgii żałobnej w kościele przyszli, by oddać honory wojskowe zamordowanym. Ciała zabitych duchownych złożono na miejscowym cmentarzu. W pogrzebie brali udział także Żydzi i miejscowa ludność niemiecka. Sprawcy zbrodni już po trzech dniach zostali aresztowani i skazani na stosunkowo wysoką karę więzienia. Panowało przekonanie, że dochodzenie rozpoczęto na skutek starań niemieckich rodzin, mieszkających od dawna na terenie parafii Osięciny, za którymi ks. Matuszewski ujmował się wobec prób samosądów ze strony Polaków na początku września 1939 r.

W dniach 6, 10 i 11 czerwca 1940 r. w Sądzie Specjalnym w Inowrocławiu została przeprowadzona przeciwko nim rozprawa. W procesie zeznawało świadków: 3 Polaków i 6 Niemców. Johan Pichler i Ernst Daub otrzymali po 15 lat pozbawienia wolności z utratą na 10 lat praw obywatelskich. Willy Fritz Haack otrzymał karę pieniężną w wysokości 1000 RM (Reichsmark). Charakterystycznym jest specyficzne uzasadnienie wyroku. Okazuje się, że w ocenie hitlerowskiego sądu głównym powodem wydania wysokiego wyroku nie było to, iż oskarżeni zabili dwóch niewinnych ludzi, ale to, że „czynem tym przynieśli szkodę narodowi niemieckiemu, bowiem obydwaj księża byli ludźmi lubianymi i czyn ten mógł przynieść niepokoje wśród ludności". Grób pomordowanych duchownych, od czasu pogrzebu nazywanych powszechnie „męczennikami", stał się miejscem pamięci wiernych. Po zakończeniu wojny na grobie została umieszczona tablica z napisem: „Tu spoczywają kapłani męczennicy. Boże zalicz ich do grona męczenników świętych, a w nas rozpal miłość Boga i Ojczyzny". Sprawę upamiętnienia ofiary duszpasterzy z Osięcin podjął w 1986 r. administrator diecezji, ks. bp. Roman Andrzejewski, który zaangażował się w przedstawianie sylwetek księży męczenników przez wzmianki w listach pasterskich i przez informowanie o nich na zgromadzeniach diecezjalnych i na forum Konferencji Episkopatu. W dniu 24 V 1987 r., w 47 rocznicę śmierci, odbyła się pierwsza uroczystość o charakterze ogólnodiecezjalnym. W tym dniu zostały poświęcone pamiątkowe tablice umieszczone na miejscu śmierci księży i w kościele. W ramach inauguracji Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego odbyły się w Osięcinach 24 V 1988 r. obchody 48. rocznicy śmierci pomordowanych duchownych, z udziałem biskupów, duchowieństwa diecezji i wiernych. W 1990 r. przy głównym placu Osięcin stanął pomnik, wg projektu artysty Jan Martyka z Łodzi, który wyraża ideę kultu Eucharystii i braterstwa kapłańskiego.

Żywe przekonanie o męczeństwie za wiarę ks. Wincentego Matuszewskiego, znalazło swoje uwieńczenie w beatyfikacji 13 VI 1999 r., kiedy Jan Paweł II włączył go do katalogu błogosławionych w gronie 108 Męczenników Kościoła w Polsce z czasu II wojny światowej. Nazwisko ks. Matuszewskiego umieszczone jest na dwóch tablicach we Włocławku upamiętniających duchownych diecezji włocławskiej spośród błogosławionych męczenników II wojny światowej jednej w seminarium duchownym, drugiej w katedrze włocławskiej. Wobec rozwijającego się kultu religijnego bł. Józefa Kurzawy, czczonego razem ze swoim proboszczem, ks. Wincentym Matuszewskim, 22 V 2010 r. bp włocławski Wiesław Mering, ogłosił bł. Józefa Kurzawę wraz z bł. Wincentym Matuszewskim Męczennikami Eucharystii i jedności kapłańskiej. wynosząc jednocześnie kościół parafialny, gdzie pełnili posługę, do rangi sanktuarium tychże męczenników za wiarę.

ADW, Akta personalne ks. W. Matuszewskiego, sygn. pers. 172, Arch. parafii Osięciny; APB: Sygn. Sąd specjalny Inowrocław, nr 83; Męczennicy za wiarę 1939-1945. Duchowni i świeccy z ziem polskich, którzy prześladowani przez nazizm hitlerowski dali Chrystusowi ofiarą tycia świadectwo miłości, praca zbiorowa pod red. T. Kaczmarka, H. Kietlińskiego, L. Królika, Warszawa 1996; Positio super martyrio Antonit Juliani Nowowiejski episcopi, Henrici Kaczorowski et Aniceti Koplinski sacerdotum, Mariae Annae Biernacka laicae et CIII Sociorum [oprac. T. Kaczmarek]: t. 1. Introductio generalis, Roma 1997; 1. 2. Disquisitiones de vita, virtutibus, martyrio et fama martyrii, Roma 1997, t. 3-A, 3-B. Summaria de CVII Servis Dei, Roma 1996; Ku beatyfikacji Męczenników. Biuletyn Postulacji procesu beatyfikacyjnego Męczenników Kościoła w Polsce z okresu II wojny, red. T. Kaczmarek, z 1-7, Włocławek 1998-1999, Cabański Z, Męczennicy Eucharystii i jedności kapłańskiej, Włocławek 2009, Kaczmarek T, Męczennicy za wiarę 1939 1945. Słudzy Boty z diecezji włocławskiej, Warszawa 1997, & 50- 55.61-73; tenże, Proces zabójców duszpasterzy z Osięcin 6-11 VI 1940. Sprawcy i motywacje, „Saeculum Christianum", 2(1995), nr 1, s. 181-192, tenże, Nowowiejski Antonio Giuliano, vescovo; Kaczo rowski Enricoe Kopliński Adalberto (Aniceto), sacerdoti, Bernac ka Marianna, laicae 104 compagni martin, heat, Biblioteca Sanc torum", seconda appendice, Roma 2000, kol. 1010-1026, Kaczmarek T., Peloso F., Lights in the darkness 1939-1945, Warszawa 2000, Librowski S., Ofiary zbrodni niemieckiej spośród duchowieństwa diecezji włocławskiej 1939-1945, Włocławek 1947, Misztal H.. Sprawa beatyfikacji męczenników polskich okresu II wojny światowej, L'Osservatore Romano" (wyd. pol.) 1997, nr 11, s. 58-61; Muszyński H. bp, Słowo pasterskie Biskupa Włocławskiego z okazji 50 rocznicy męczeńskiej śmierci kapłanów z Osięcin, „Kron. Diec. Włocł.", 73 (1960), s. 124-127, [Wiliński WR.] ks. W.R.W., Dwudziesta rocznica [śmierci ks. W. Matuszewskiego i ks. J. Kurzawy), „Kron. Diec. Włocł.", 43(1960), s. 244-245.

 

Tomasz Kaczmarek