Ks. Narcyz (Jan Turchan)

Włocławski Słownik Biograficzny, pod red. S. Kunikowski, tom 5, s. 150-152.

(1879-1942), gwardian klasztoru we Włocławku, franciszkanin, męczennik II wojny światowej, błogosławiony.

 

Urodził się 19 IX 1879 r. w Biskupicach k. Wieliczki jako pierwsze z sześciorga dzieci zamożnych rolników Jana i Katarzyny z d. Ochońskiej. Na miejscu ukończył pięć klas Szkoły Ludowej. W l. 1894-1897 uczęszczał do Gimnazjum św. Jacka w Krakowie, kończąc trzy klasy. Przez dwa pierwsze lata uczył się bardzo dobrze i sprawował wzorowo. W trzecim roku zaniżył poziom, a w drugim półroczu jego obyczaje oceniono jako naganne z powodu nieodpowiedniego zachowania się poza szkołą". Na świadectwie pojawiła się też adnotacja, że „odchodzi bez przeszkody". Zatem w roku szkolnym 1897/98 przeniósł się do Gimnazjum w Podgórzu, kontynuując z miernymi ocenami naukę w klasie IV, ale nie otrzymał promocji z powodu dwóch ocen niedostatecznych. Powtarzał więc tę klasę, ale poprawił się na tyle, że w r. 1899 faktycznie ją ukończył. Gdy zgłaszał się do zakonu, ks. proboszcz Leon Gąsiorowski wystawił mu też pozytywną opinię.

Zapewne bliskość wielickiego konwentu Braci Mniejszych Reformatów Galicyjskiej Prowincji pw. MB Bolesnej sprawiła, że postanowił wstąpić do tej rodziny zakonnej. Gdy w tymże domu zakonnym 12 IX 1899 r. rozpoczynał nowicjat, w Galicji przebywał już od miesiąca o. Dawid Fleming, wizytator generalny, którego celem było połączenie obydwu istniejących tu prowincji Zakonu Braci Mniejszych-obok reformackiej istniała tu dawna prowincja bernardyńska pw. Niepokalanego Poczęcia NMP - zgodnie z postanowieniami konstytucji apostolskiej „Felicitate quadam" papieża Leona XIII z 1897 r., znoszącej dotychczasowe odrębności. 

Dekretem Zarządu Generalnego Zakonu z 26 IX 1899 r. połączono wspomniane prowincje w jedną pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, w której ustanowiono wspólne domy formacyjne. Stąd Turchana przeniesiono do Leżajska, gdzie 13 IX 1900 r. złożył śluby czasowe. Ostatnią klasę gimnazjum zaliczył w Przemyślu, a studia filozoficzno-teologiczne odbył w konwencie św. Kazimierza w Krakowie (1901-1903) i w klasztorze św. Andrzeja we Lwowie (1903-1906). Tutaj 24 XII 1903 r. złożył profesję uroczystą, a 1 VII 1906 r. przyjął święcenia kapłańskie.

Pracował jako kaznodzieja i spowiednik w klasztorach: Najświętszej Rodziny we Lwowie (1906- 1907), Rawie Ruskiej (1907-1908) i w Wieliczce (1908-1912), gdzie był nowicjat dla kandydatów na braci zakonnych; Turchan wchodził w skład komisji dla wstępujących do zakonu. Ponadto w parafii św. Klemensa pełnił funkcję katechety i wikariusza, za które otrzymał podziękowanie od biskupa krakowskiego kard. Jana Puzyny. W kwietniu 1911 r. prowincja zakonna podzieliła się na dwie w granicach, jakie każda z nich posiadała w 1899 r. Turchan zgłosił się do dawnej prowincji reformackiej, która przyjęła wezwanie Matki Bożej Anielskiej. W l. 1912-1916 duszpasterzował w jej domu głównym w Krakowie przy kościele św. Kazimierza, a następnie w Jaroslawiu. Od 1916 do 1923 r. był przełożonym odzyskanego po kasacie zaborczej klasztoru w Stopnicy k. Buska Zdroju. Następnie przeniesiono go do klasztoru w Koninie, skąd po roku został powołany na urząd gwardiana w Pilicy k. Zawiercia (1924-1930), gdzie kościół ozdobił wartościową polichromią zachowaną do dziś. Na początku 1930 r. poddał się operacji usunięcia wyrostka robaczkowego w Szpitalu Bonifratrów w Krakowie, którą powtarzano jeszcze czterokrotnie, ale rana nigdy całkowicie się nie zagoiła powodując ból. Mimo to o. Narcyz gorliwie pracował w duszpasterstwie i gdy sytuacja personalna prowincji tego wymagała, jeszcze kilkakrotnie przyjmował na siebie obowiązki przełożonego: w Rawie Ruskiej (1930-1933), Sądowej Wiszni (1933-1934) i w Pitczowie (1934-1935). Od września 1935 do czerwca 1936 r. był wikariuszem domu zakonnego w Wieliczce.

Na kapitule prowincjalnej odprawionej 17 VI 1936 r. w Krakowie wybrano go gwardianem klasztoru we Włocławku. Tu poprzednik przeprowadził konieczne prace restauracyjno-remontowe, że tako. Narcyz wraz z kilkoma kapłanami mógł całkowicie poświęcić się duszpasterstwu, zwłaszcza posłudze Sakramentu Pokuty, z czego klasztor był powszechnie znany wśród wiernych miasta i okolicy. W pierwszych dwóch miesiącach II wojny światowej przyjmował w klasztorze czasowo pozbawionych mieszkania, m.in. bpa Michała Kozala, który pomagał w konfesjonale. Pod jego kierunkiem odbyło się tu kilka odpraw dla duchowieństwa z okolicy, na których wydawano rozporządzenia i instrukcje odnośnie duszpasterstwa. Około 12 IX 1939 r. zatrzymała się klasztorze grupa polskich oficerów z pułkownikiem na czele w celu zastanowienia się w kwestii dalszych walk w terenie, a wielu mieszkańców miasta deponowało tu swoje kosztowności i oszczędności w walucie. Gdy 7 XI 1939 r. aresztowano bpa Kozala i pozostałych kapłanów Włocławka oraz zamknięto katedrę i parafię św. Jana, klasztor do maja 1940 r., w którym otwarto kościół św. Jana, przejął rolę centrum życia religijnego dla Polaków. Trzech księży pełniło tu wszystkie posługi, łącznie z parafialnymi. Także później spowiadała się tu większość wiernych, bo w innych kościołach pracował jeden kapłan. Turchanowi po aresztowaniu w dniu 26 VIII tr. zakonników pomagało w duszpasterstwie dwóch księży emerytów zwolnionych z obozu przejściowego w Lądzie: Józef Roman Jędrychowski i Michał Skowronek, którzy zamieszkali w klasztorze.

O. Narcyz od momentu powstania na początku 1940 r. organizacji konspiracyjnych, takich jak KZPL i KOP zaangażował się osobiście we współpracę z nimi, w tym ostatnim pełnił funkcje kierownicze. Ponadto zezwolił, aby kościół zakonny pełnił rolę skrzynki kontaktowej do przekazywania biuletynów wydawanych przez KZPL oraz informacji o spotkaniach ich członków. Dnia 4 XI 1940 r. na polecenie komendy Gestapo w Grudziądzu został aresztowany i osadzony we Włocławku, skąd 18 listopada dwóch funkcjonariuszy Terenowego Posterunku z Rypina przekazało go do Grudziądza. Jako powód podano: „mocne podejrzenie o działalność w pewnej polskiej, tajnej organizacji, względnie kontakt z jakąś organizacją". Skoro w czasie śledztwa nie udowodniono mu karalnego zaangażowania, dnia 20 I 1941 r. został zwolniony i wrócił do Włocławka. Stało się tak dzięki wyjątkowej ostrożności, z jaką angażował się w pracę konspiracyjną. Otrzymał jednak nakaz wyjechania do GG, do czego usiłował go też nakłonić burmistrz miasta. Mimo to zdecydował się pozostać we Włocławku i zamieszkać w Przytułku dla Ubogich prowadzonym przez Braci Św. Józefa przy ul. Leśnej 24. Dostrzegał bowiem pilną potrzebę posługi duszpasterskiej dla Polaków. Po dwóch tygodniach został ponownie aresztowany i osadzony w więzieniu we Włocławku. Być może chciano go w ten sposób zmusić do wyjazdu, ale bezskutecznie. Zwolniony w marcu, wrócił na dawne miejsce i na ile pozwalały mu siły, udzielał się w duszpasterstwie w pobliskim kościele Serca Jezusowego, gdzie znowu było dużo pracy z powodu powtórnego zamknięcia kościoła św. Jana (13 IV- 15 IX). Oprócz tego w kaplicy zakonnej odprawiał dla braci codziennie mszę św. z homilią i sporadycznie spowiadał osoby przychodzące z zewnątrz. Czynił tak do 6 X 1941 r., kiedy to najpierw przeprowadzono rewizję w jego mieszkaniu, a potem aresztowano go, podobnie jak innych duchownych w Kraju Warty pozostających dotąd na wolności, i wywieziono do obozu przejściowego w Lądzie. Tu 13 października zbadał go kontraktowy lekarz Komendy Państwowej Policji w Inowrocławiu, Rechn, który napisał: „,mężczyzna wyglądający chorowicie o bladej twarzy (...). Po prawej stronie na podbrzuszu stara ropiejąca rana. Zdolność do uwięzienia: dobra, zdolny do transportu i uwięzienia". Próbował jeszcze się bronić, wnosząc prośbę o zwolnienie do Tajnej Policji Państwowej w Inowrocławiu, motywując ją stanem swego zdrowia. W odpowiedzi z 28 I 1942 r. stwierdzono, że nie ma żadnych podstaw, które „usprawiedliwiają zwolnienie". Tymczasem proszący już od 30 X 1941 r. przebywał w obozie koncentracyjnym w Dachau. Przeżył w nim zaledwie pięć miesięcy, większość zapewne w rewirze dla chorych, ale zdążył kilka razy obdarować obozową porcją chleba swych współbraci w przekonaniu, że jemu już nie jest potrzebny, natomiast im pomoże przetrwać obóz, a po wojnie będą potrzebni Kościołowi i Ojczyźnie.

Zmarł 19 III 1942 r. na: „niewydolność serca -II. Układ krążenia przy otwartej gruźlicy".

Ogłoszony błogosławionym 13 VI 1999 r. w Warszawie przez Ojca Św. Jana Pawła II w grupie 108 męczenników II wojny światowej. W kościele parafialnym w Biskupicach wstawiono witraż z jego wizerunkiem, a w 2004 r. ogłoszono go patronem Publicznej Szkoły Podstawowej w Trąbkach. Obrazy ufundowano w kościele franciszkańskim w Pilicy-Biskupicach i parafialnym w Rawie Ruskiej (Ukraina). We Włocławku upamiętniono go na zbiorowym obrazie pięciu męczenników z Zakonu Braci Mniejszych związanych pracą z tymże miastem.

AGIPN w Łodzi, sygn. 152; APRK, Akta pers. O. Narcyza Turchana. - Sacra Congregatio pro Causis Sanctorum. Vol. II s. 545-551; Vol. III, t. 2, s. 1119-1138; Brzuszek B. [w:] Męczennicy za wiarę, s. 303- 308; tenże, Męczennicy II wojny światowej, [w:] A.J. Szteinke, Kościół, s. 58-60; Brzuszek B., Błogosławiony Ojciec Narcyz Jan Turchan, Włocławek 2001; tenże, Beato Narciso Giovanni Turchan, [w:] Sulla Croce con Cristo, s. 68-81; Jacewicz W., Woś J., Martyrologium, z. 5, s. 199; Szteinke A.J., Męczennicy II wojny, s. 729- 730; tenże, Klasztor Braci Mniejszych we Włocławku podczas drugiej wojny światowej, s. 361-374; Ziółkowski B., Polska Podziemna na Kujawach wschodnich i ziemi dobrzyńskiej w latach 1939 1945, Toruń 2008, s. 358-364, 482; Klasztor Franciszkanów we Włocławku. Uroczystości dziękczynne; Nasze Dzisiaj", 1999, nr 2, s. 97-99; nr 3, s. 69; nr 4, s. 127-130; 2004, nr 2, s. 82-89.-Pisemna informacja Wacława Michalczyka OFM z Pilicy- Biskupic z 24 IV 2007 r. (w zb. autora)

 

Anzelm Janusz Szteinke