Ks. Stanisław Maternowski

Włocławski Słownik Biograficzny, pod red. S. Kunikowski, tom 2, s. 118-119.

MATERNOWSKI STANISŁAW KOSTKA IGNACY

(1889-1942), doktor filozofii, archiwista.

 

Urodził się 31 VII 1889 r. w Dzierzgowie, pow. przasnyski. Był synem Kajetana Jana, miejscowego organisty, i Marianny Katarzyny z d. Sętowskiej. Uczył się najpierw w Warszawie, gdzie ukończył siedem klas, a następnie w Astrachaniu (gdzie, być może, jego ojciec otrzymał jakąś pracę). Tam też w 1909 r. otrzymał świadectwo maturalne. Przyjazd S. Maternowskiego z Astrachania do Włocławka podyktowany był prawdopodobnie faktem, że w diecezji tej był jego starszy brat, ksiądz Gustaw Maternowski.

Studia seminaryjne w Seminarium Duchownym we Włocławku odbył w latach 1909-1913 i ukończył je, otrzymawszy 13 VI 1913 r. święcenia kapłańskie z rąk bp. Stanisława Zdzitowieckiego. Pierwsze lata kapłańskie spędził jako wikariusz w Lututowie, Pajęcznie, Radomsku i Parznie, aby następnie w okresie od 22 XI 1918 r. do 5 IV 1921 r. pełnić obowiązki wikariusza przy katedrze włocławskiej, będąc jednocześnie archiwariuszem w kurii biskupiej.

W 1921 r. rozpoczął studia w zakresie nauk pomocniczych historii, archiwistyki i dyplomatyki na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas studiów mieszkał w Konwikcie Teologicznym. Studia uwieńczył zdobyciem magisterium filozofii.

Powróciwszy do diecezji, ksiądz Maternowski początkowo otrzymał stanowisko wikariusza w Nieszawie i wikariusza substytuta, tj. pełniącego obowiązki proboszczowskie, w Zbrachlinie. Jednakże celem księdza Maternowskiego były studia doktoranckie. Dlatego też zwrócił się z prośbą do bp. S. o umożliwienie mu słuchania wy- kładów w roku akademickim 1925/1926. Miał też ustalony temat rozprawy doktorskiej- „Dokumenty biskupów kujawsko-pomorskich w XIII wieku”. Kontynuowanie pracy naukowej umożliwiło mu otrzymanie z dniem 18 IX 1925 r. stanowiska bibliotekarza w Seminarium Duchownym we Włocławku i dyrektora Archiwum Kapitulnego. Pozostawał jednak w dalszym ciągu w Zbrachlinie. Nie wiadomo dlaczego, 27 I 1927 r. ponowiono nominację na „Archiwariusza Archiwum Kurii Diecezjalnej i Katedralnego”, jednocześnie tego samego dnia posyłając mu do Zbrachlina nominację na wikariusza parafii św. Jana we Włocławku, który to wikariat piastował do 29 VIII 1931 r. Jako wikariusz brał udział w pracach Sądu Kościelnego we Włocławku, w charakterze obrońcy węzła małżeńskiego. Ksiądz Maternowski zawsze był gotów do pełnienia rozmaitych dodatkowych zajęć, zgodnie z poleceniem biskupa.

Wśród rozlicznych zajęć ksiądz Maternowski przygotował dysertację doktorską na wyżej wspomniany temat i w 1933 r. doktoryzował się. Jego praca nie doczekała się jednak publikacji. Może trudności z jej opublikowaniem, co zapewne było też powodem do zmartwień innych młodych adeptów nauki, spowodowały, że myślał on o stworzeniu fundacji dla „popierania drukowanych prac z zakresu kultury katolickiej”. Rozpoczął realizację swoich planów i już w 1936 r. notarialnie powstała fundacja jego imienia, z funduszem tysiąca złotych, zlokalizowana przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W rok później, w dniu 17 października, także notarialnie, ponowiono ten akt, ale już z funduszem 3 tys. zł, ulokowanych w Towarzystwie Kredytowo-Ziemskim w Warszawie na cztery i pół procent. Akt został zatwierdzony przez Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego dnia 11 VI 1938 r. Ponieważ w rok później wybuchła II wojna światowa, stąd fundacja ta nie miała czasu przynieść spodziewanych rezultatów. Jako warsztat pracy bibliotekarskiej i archiwalnej, a przede wszystkim naukowej, zgromadził wartościowy księgozbiór, oceniany na około tomów. Został on zniszczony w czasie II wojny światowej. Ocalałe książki, około 150 tomów, znajdują się w bibliotece Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku.

Ksiądz Maternowski podzielił los większości duchowieństwa włocławskiego, przechodząc przez hitlerowskie więzienia i obozy koncentracyjne. Aresztowany 7 XI 1939 r., więziony najpierw we włocławskim więzieniu, potem internowany w Lądzie, przez krótki czas znalazł się w Sachsenhausen, a wreszcie w Dachau, gdzie, z wycieńczenia i głodu, zmarł 17 VII 1942 r.

ADW, Akta Kurii Diecezjalnej we Włocławku, Akta ks. Maternowskiego St., sygn. AKDWł. pers. 195; Archiwum parafii Dzierzgowo, księga urodzonych z 1889 r.;- Librowski S., Materiały do dziejów diecezji włocławskiej czasu wojny 1939-1945, „Arch. Bibl. Muz.", 1979, t. 38, s. 219; tenże, Ofiary zbrodni niemieckiej spośród duchowieństwa diecezji włocławskiej, „Kron. Diec. Włocł.", 1946, t. 41, s. 290-291; Szołdrski W., Martyrologium duchowieństwa polskiego pod okupacją niemiecką w latach 1939- 1945, [w:] Sacrum Poloniae Millennium, Rzym 1965, s. 169; Weiler E., Die Geistlichen in Dachau, Mödling [b.r.w.], s. 441; Jacewicz W., Woś J., Martyrologium, s. 477-478.

 

Witold Kujawski