Ks. Stanisław Gruchalski

Włocławski Słownik Biograficzny, pod red. S. Kunikowski, tom 4, s. 49-52.

krypt.: Ks. St. Gr., Ks. St. G., Grusta, (1872-1936), ksiądz, profesor Seminarium Duchownego we Włocławku, wydawca i redaktor, publicysta, działacz społeczny i polityczny.

 

Urodził się 4 V 1872 r. w Kleczewie, pow. słupecki, w rodzinie Władysława, karczmarza, i Pauliny z d. Wałowskiej. W latach 1882-1889 uczęszczał do Męskiego Gimnazjum Klasycznego w Kaliszu. W 1889 r. wstąpił do Seminarium Duchownego we Włocławku i został przyjęty na II kurs. W latach 1891-1893 odbył studia specjalistyczne z filozofii na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie (doktorat z filozofii uzyskał jednak później, najprawdopodobniej w 1905 r.). Święcenia kapłańskie otrzymał 1 XI 1894 r.

Po święceniach kapłańskich przez kilka lat (do 1902) pracował w duszpasterstwie, spełniając obowiązki wikariusza kolejno w następujących parafiach: Słupca (17 I 1895-20 IV 1896), św. Zygmunta w Częstochowie (20 IV 1896-22 V 1897), Piotrków Tryb. (22 V 1897-8 XI 1899), Sulmierzyce (8 XI 1899-28 II 1902). 28 II 1902 r. ks. Gruchalski został powołany na stanowisko profesora w Seminarium Duchownym we Włocławku (objął tę funkcję 8 IV tr.) i pozostawał tu - z wyjątkiem okresu I wojny światowej (1914- 1918), kiedy to przebywał w Rosji- do końca życia, w sumie około 30 lat. Na początku wykładał przede wszystkim przedmioty filozoficzne: ontologię, kosmologię, teodyceę oraz przez pewien czas także logikę. Oprócz tego uczył historii powszechnej (średniowiecznej i nowożytnej) oraz j. greckiego i łacińskiego. Później uczył również przez wiele lat w Liceum im. Piusa X (Niższe Seminarium Duchowne) geografii, historii powszechnej oraz łaciny i greki. Prowadził też wykłady na Chrześcijańskim Uniwersytecie Robotniczym, którego był współorganizatorem.

Zdobytą wiedzę ks. Gruchalski ciągle pogłębiał, aktualizował i poszerzał, także w aspekcie duszpasterskim. Utrzymywał kontakt ze światową myślą naukową poprzez udział w kongresach i konferencjach międzynarodowych. W 1926 r. był na Kongresie Eucharystycznym w Chicago, w lipcu 1927 r. brał czynny udział w V Międzynarodowym Kongresie Zjednoczeniowym w Welehradzie, a w 1935 r. udał się do Niemiec i do Jugosławii w celu zapoznania się z tamtejszymi metodami duszpasterskimi oraz aby uczestniczyć w Jugosłowiańskim Ogólnokrajowym Kongresie Eucharystycznym. Jako profesor seminarium włocławskiego miał znaczący udział w działaniach pozmierzających do utworzenia Związku Zakładów Teologicznych w Polsce, wspierając w tym zakresie pomysłodawcę tej organizacji, ks. Antoniego Borowskiego, ówczesnego rektora seminarium włocławskiego. Czynnie uczestniczył w zjeździe założycielskim, który odbył się we Włocławku w dniach 30 X-1 XI 1921 r. Brał także udział w dyskusjach, a nawet zgłosił projekt powołania Towarzystwa Młodzieży Duchownej i przedstawił zasady jego organizacji na podstawie statutu takiej organizacji powstającej we Włocławku. Na tymże zjeździe wszedł do tymczasowego zarządu Związku jako skarbnik (funkcję tę pełnił przez dwa lata, 1921-1923). Na zjeździe Związku w 1923 r., zabierał głos w dyskusjach na temat liturgii i śpiewu kościelnego. Ostatni raz notowany jest jako członek Związku w 1931 r. Jako profesor seminarium ks. Gruchalski był także współzałożycielem (obok ks. Henryka Kaczorowskiego i ks. Bolesława Kunki) Towarzystwa Teologicznego we Włocławku, powstałego w seminarium włocławskim w 1928 r.

W pracy dydaktyczno-naukowej w seminarium duchownym gorliwie propagował dochodzącą wtedy do głosu filozofię neoscholastyczną (naśladując w tym wybitnego kapłana diecezji włocławskiej, profesora i rektora seminarium włocławskiego-ks. Idziego Radziszewskiego). Oprócz tego ks. Gruchalski prowadził szeroką działalność piśmienniczą (zarówno publicystyczną, jak i naukową). Swoje prace (pisane zarówno prozą, jak i wierszem) zamieszczał najpierw w ludowym piśmie „Dzwonek Częstochowski", a potem we włocławskim czasopiśmie naukowym „Ateneum Kapłańskie", którego był współzałożycielem i pierwszym długoletnim (1909-1927) wydawcą administratorem. Jego dorobek w tej dziedzinie wynosi około 100 pozycji (artykuły, przyczynki, sprawozdania i recenzje, podpisywane często inicjałami imienia i nazwiska lub krypt. Grusta). Twórczość pisarska ks. Gruchalskiego dotyczyła różnych zagadnień. Można ją podzielić na kilka grup tematycznych: 1) artykuły sprawozdawcze z wydarzeń i uroczystości religijnych, 2) przeglądy rozporządzeń Stolicy Apostolskiej dotyczących prawa kanonicznego i liturgii, 3) publikacje na temat duchowieństwa, ze szczególnym uwzględnieniem spraw związanych z życiem zakonnym, 4) artykuły na temat sprawowania mszy, sakramentów i różnego rodzaju nabożeństw kościelnych, 5) publikacje dotyczące różnych przejawów życia religijnego. Jedną z ważniejszych jego prac był wydany w Piotrkowie Tryb. w 1904 r. modlitewnik dla inteligencji Pan mój i Bóg mój (w krótkim czasie jego nakład został wyczerpany całkowicie). Jako członek Komisji Liturgiczno-Językowej Diecezji Kujawsko-Kaliskiej ustalił, przeprowadziwszy ankietę korespondencyjną, poprawne przekłady polskie wielu modlitw, a także poprawił teksty polskich pieśni religijnych.

W 1919 r. był redaktorem włocławskiego tygodnika kościelnego „Gazeta Niedzielna", która zastąpiła ukazujący się do 1916 r. „Głos Wiary". Do pracy wydawniczej wrócił raz pod koniec życia: w latach 1933- 1935 był wydawcą „Tygodnika Polskiego".

Działalność dydaktyczno-naukowa, publicystyczna i redakcyjna nie wypełniała jednak całego życia ks. Gruchalskiego. Chociaż nie był nigdy proboszczem we Włocławku, wiele jednak czasu poświęcał różnym formom duszpasterskim w tym mieście. Zapoczątkował i głosił dla inteligencji Włocławka i Kujaw konferencje w okresie wielkopostnym i z okazji różnych uroczystości kościelnych i narodowych; ściągały na nie tłumy ludzi, by słuchać jego płomiennych nauk. Udzielał się także jako spowiednik, a jego konfesjonał w katedrze był zawsze oblężony. Starał się o wprowadzenie nowych form kultu liturgicznego i uświetnienie sprawowanych w katedrze nabożeństw. Z jego inicjatywy od 1911 r. zaczęły się uroczyste procesje żałobne wiernych całego Włocławka z katedry na cmentarz w Dzień Zaduszny.

Jako członek kapituły katedralnej (od 1913) nie żałował pieniędzy i starań, aby upiększyć wygląd bazyliki katedralnej. Postarał się, aby słynny Krzyż Tumski został przeniesiony z bocznej nawy na środek bazyliki. Uczestniczył w zabiegach o naprawie nie uszkodzeń katedry, powstałych podczas bombardowania Włocławka przez bolszewików w 1920 r. Bolał bardzo z powodu zrabowania przez armię pruską w 1918 r. dzwonów katedralnych i nie spoczął, aż zawiesił na wieżach katedralnych cztery nowe dzwony, ufundowane z ofiar duchowieństwa i wiernych (w 1928 r. dzwon „Władysław-Hieronim", w 1931 r. dzwon „Władysław" albo „Łokietkowy" ku upamiętnieniu 600-lecia zwycięstwa pod Płowcami, w 1932 r. dzwon „Karol" i w tymże roku dzwon „Stanisław" osobisty dar ks. Gruchalskiego). Ks. Gruchalski pamiętał nie tylko o katedrze. Jego wpływom i zabiegom zawdzięcza wiele zarówno nowo powstała pod Włocławkiem par. Rózinowo (obecnie Chrystusa Króla we Włocławku), jak i kaplica w Michelinie (dziś par. Ducha Świętego we Włocławku).

Prowadził także szeroką działalność społeczną i polityczną (był członkiem Chrześcijańskiej Demokracji). Szczególny sentyment miał do armii polskiej i okazywał to przy każdej sposobności oddziałom stacjonującym we Włocławku. Zawsze brał udział w uroczystych obchodach wojskowych i wygłaszał okolicznościowe przemówienia. Miał swój udział w organizowaniu i przeprowadzaniu kursów dla podoficerów 14. pp. Wydatnie wspierał też organizacje młodzieży polskiej, a zwłaszcza harcerstwo włocławskie, nie pełniąc jednak w nim żadnych oficjalnych funkcji; patronował natomiast drużynom harcerskim w Seminarium Duchownym i Liceum im. Piusa X. Działał też w Stowarzyszeniu Robotników Chrześcijańskich, biorąc udział w jego zebraniach i przychodząc z czynną pomocą jego członkom. Będąc niezwykle wrażliwym na wszelkie cierpienie i nędzę ludzką, niósł potrzebującym dyskretnie pomoc materialną i duchową. Nie afiszując się, systematycznie wspierał szczególnie ubogich i młodzież szkolną. Rozdał niemal wszystko, co posiadał. Po jego śmierci „pozostało tylko skromne urządzenie mieszkania w seminarium duchownym". Aby pomóc kapłanom będącym w trudnej sytuacji, zorganizował w 1926 r. Towarzystwo Bratniej Pomocy Duchowieństwa Rzymsko-Katolickiego Diecezji Włocławskiej i przez 10 lat bezinteresownie mu prezesował. Prowadził też akcję na rzecz więźniów.

W działalności obywatelskiej i społecznej przez całe życie okazywał wielkie umiłowanie wszystkiego, co polskie. Za czasów zaborów podtrzymywał polskość na Kaszubach, wysyłając tam alumnów włocławskich i sprowadzając tamtejszych kleryków do Włocławka. Również sam jeździł tam wielokrotnie, aby budzić poczucie więzi narodowej z Polską. Zasłużył się także w umacnianiu w wierze i polskości wychodźców i zesłańców polskich. Podczas swego  pobytu w Rosji w latach I wojny światowej zorganizował nową parafię polską na Krymie.

Na kilka lat przed 600. rocznicą bitwy pod Płowcami rozpoczął starania, aby na pamiątkę zwycięstwa nad Krzyżakami usypać kopiec-pomnik na polach płowieckich. Dla realizacji tego pomysłu zorganizował Komitet Płowiecki z przewodniczącym Stefanem Pachnowskim, ówczesnym prezydentem Włocławka, na czele. Kopiec usypany w 1931 r. został nazwany Kopcem Łokietka (zburzyli go Niemcy w czasie ostatniej wojny).

Jako patriota oraz subtelny esteta szczególnie dbał o czystość j. polskiego nie tylko w szkole i na ambonie, ale i w codziennych, towarzyskich rozmowach. Nie znosił naleciałości z obcych języków i zdecydowanie je tępił, nawet jeśli to były zapożyczenia z umiłowanych przezeń języków klasycznych-greki i łaciny.

Władze kościelne zlecały mu także prestiżowe funkcje: przez wiele lat (od 1913) należał do kurialnej komisji nadzoru (consilium a vigilantia) oraz (od 1926) komisji do spraw dyscypliny w seminarium duchownym. W uznaniu zaś dla jego zasług, ogromnej i wielorakiej, pełnej poświęcenia i ofiary kapłańskiej pracy, nadały mu: w 1913 r. godność kanonika kapituły katedralnej, w 1924 r. - prałata kustosza, a w 1930 r. otrzymał godność tytularnego papieskiego prałata domowego. Znamienne jednak, że ten wybitny społecznik nie miał żadnego odznaczenia państwowego.

Ks. Stanisław Gruchalski zmarł 10 XII 1936 r. we Włocławku i został pochowany (12 XII tr.) na cmentarzu włocławskim (w kwaterze kapłańskiej) przy al. Chopina. We Włocławku jego nazwisko widnieje w WSD na jednej z tablic upamiętniających zmarłych rektorów i profesorów.

ADW, Parafia Kleczew, Metryki ochrzczonych 1856-1876, sygn. 66, nr aktu 45/1872; akta pers. ks. S. Gruchalskiego, sygn. pers. 89 (18 k.); Liber actorum in Seminario Wladislav. an. 1883 inchoato ad an. 1903 inclusive, sygn. A Sem 14, k. 43r., 54v., 55v., 58v., 88r., 89a (kserok. rkp. w BWSD, sygn, WL 83); Liceum im. Piusa X, Protokoły egzaminów dojrzałości 1926-1938, sygn. 54; APW, SPW, Referat Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego. Sprawy polityczne, Towarzystwo Teologiczne we Włocławku 1929-1934, sygn. 563, k. 4; Schematyzmy... 1890-1937;-A., Z pogrzebu [ks. S. Gruchalkiego]...Tyg. Polski", 1936, r. 4, nr 51, s. 613 (fot.); Bazydlo J., Gruchalski Stanislaw, [w:] EK, t. 6, Lublin 1993, kol. 209; [Bogdański A.]. S.p. ks. prałat dr Stanisław Gruchalski, profesor Seminarium Duchownego we Włocławku, pierwszy i długoletni wydawca „Ateneum Kaplańskiego", „Aten. Kapl.", 1939, t. 39, s. 1-7, tenże, Sp. ks. prałat dr Stanisław Gruchalski, Kron. Diec. Włoch." 1937, r. 31, s. 8-13; [tenże]. Na zgon ks. prałata dra Stanisława Gruchalskiego, Tyg Polski", 1936, r. 4, nr 51, s. 614; Chodyński S., Gruchalski Stanisław, [w:] Katalog prałatów i kanoników włocławskich, Włocławek 1914, k. 306-307 (kserokop. rkp. w BWSD); [Cieszyński N.L.]. U świeżych mogił, Roczniki Katolickie" 1937, r. 14, s. 314-316; Cieślak L., Jankowski Z., Od Kronenberga do Anwilu. Szkice z dziejów Rozinowa i okolic, Włocławek 2006, s. 90, 91, 92; Dudek W., Teologiczno-naukowy dorobek włocławskiego Seminarium Duchownego, „Aten. Kapł.", 1969, t. 72, s. 283; Librowski S., Gruchalski Stanisław, [w:] PSB, t. 9, s. 39-40; [Morawski M.] X. M. M., Jubileusz pracy profesorskiej ks. prał. dr St. Gruchalskiego, „Kron. Diec. Włoch.", 1927, r. 1, s. 392-394; tenże, Monografia, s. 220, 225, 230; Pawlak Z., Filozofowie włocławskiego Seminarium Duchownego pierwszej połowy XX wieku, [w:] 425 lat Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Dokumentacja, s. 87-88; Rulka K.: Gruchalski Stanisław, [w:] SPTK, t. 5, s. 523-526; tenże, Stanisław Gruchalski, [w:] Zasłużeni, s. 68-70; tenże, Miłośnik wszystkiego, co polskie, Lad Boży", 1996, nr 12, s. 6 (fot.);-[Pamiętniki zjazdów Związków Zakładów Teologicznych w Polsce 1921-1931].

 

Uwaga: w dotychczasowych biogramach ks. Gruchalskiego powtarzane są błędne daty z jego życia (urodzenia, święceń kapłańskich, uzyskania doktoratu).

 

Zdzisław Pawlak