Ks. Ignacy Rudziński

Włocławski Słownik Biograficzny, pod red. S. Kunikowski, tom 8, s. 152-154.

(1882-1962), ks., prałat, prof. Włocławskiego Seminarium Duchownego.

 

Urodził się 26 VI 1882 r. w Piotrkowie Trybunalskim, w rodzinie Józefa i Joanny, z Dziubeckich. Rodzice prowadzili gospodarstwo rolne. Początkowo uczył się w domu rodzinnym. Później, do roku 1898, uczęszczał do miejskiej szkoły w Piotrkowie Trybunalskim. W 1899 r otrzymał świadectwo ukończenia gimnazjum filologicznego i wstąpił do Seminarium Duchownego we Włocławku. Na krótko przerwał studia ze względów zdrowotnych. Wrócił na nie w 1902 r., na drugi kurs, Święcenia kapłańskie otrzymał 16 III 1907 r. z rąk bp. Stanisława Zdzitowieckiego.

Pierwszą placówką duszpasterską ks. Rudzińskie- go były Gorzkowice k. Piotrkowa Tryb. Po roku został przeniesiony do Sadlna k. Piotrkowa Kuj. (12 II 1908 r.), gdzie pełnił funkcję wikariusza. W zastępstwie chorego proboszcza administrował parafią, kierował remontem budynków inwentarskich, a także budową parkanów przy kościele i cmentarzu. 22 VII 1916 r. został mianowany proboszczem w Licheniu. 

Oprócz pracy duszpasterskiej, prowadził także szeroką działalność społeczną. Przyczynił się do powstania Kółka Rolniczego oraz kooperatywy spożywczej. Rozpoczął także budowę Domu Ludowego. W roku 1919 zdał egzamin proboszczowski. W roku 1921 rozpoczął studia w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu (Angelicum). Ukończył je w 1923 r., uzyskując tytuł doktora prawa kanonicznego. Po powrocie do Polski objął na krótko obowiązki administratora parafii Bronisław k. Radziejowa (1 IV 1923 r.), po czym 14 V 1924 r. został proboszczem w Chełmcach k. Kalisza. Po czterech latach przejął parafię w Służewie k. Alek sandrowa Kujawskiego (7 VII 1928 r.).

W tym czasie rozpoczął pracę w Niższym Seminarium Duchownym czyli Liceum Piusa X we Włocławku. Od 1932 r. był wykładowcą religii, sprawował też funkcję prefekta i ojca duchownego. W tymże roku został także profesorem w Wyższym Seminarium Duchownym, gdzie wykładał teologię pastoralną (praktyczną). W 1934 r. mianowany został w Kurii Biskupiej cenzorem ksiąg treści religijnych, a w 1935 r. spowiednikiem alumnów w seminarium. 3 VII 1937 r. został mianowany proboszczem w Kruszynie. W 1938 r. wszedł w skład Sądu Biskupiego jako promotor iustitiae (promotor sprawiedliwości). Krótko przed wybuchem II wojny światowej otrzymał nominację na stanowisko ojca duchownego w WSD.

W 1939 r. ks. Rudziński szczęśliwie uniknął aresztowania i przez kilka miesięcy pełnił obowiązki duszpasterza w Lubaniu k. Włocławka. Został jednak zmuszony przez Niemców do opuszczenia parafii. Udało mu się dotrzeć do Warszawy, gdzie się ukrywał. Warszawska Kuria Metropolitarna powierzyła mu obowiązki kapelana Sióstr Rodziny Maryi w Płudach pod Warszawą. Ks. Rudziński i ks. Piotr Tomaszewski opiekowali się klerykami włocławskiego seminarium, którzy szczęśliwie uniknęli aresztowania i przebywali na terenie Generalnej Guberni. Zaopatrywali ich w odpowiednie zaświadczenia i organizowali pomoc finansową.

Wiosną 1945 r. powrócił do Włocławka i objął stanowisko proboszcza parafii w Kowalu (28 XI 1945 r.) i wicedziekana Dekanatu Włocławskiego. W 1946 r. został mianowany kanonikiem gremialnym, a w 1949 r. prałatem kustoszem Kapituły Katedralnej we Włocławku. W tym samym roku przejął obowiązki ojca duchownego i profesora w WSD. 7 X 1949 r. został dyrektorem Diecezjalnej Unii Apostolskiej.

W Kowalu zajął się organizacją życia parafialnego i przywróceniem kościoła do funkcji sakralnej. Na miejscu rozebranego przez Niemców ogrodzenia kościelnego zbudowano nowe od strony wschodniej i północnej. W X 1946 r. zostały zawieszone na wieży kościelnej dwa nowe dzwony. Figura Matki Boskiej, która przed wojną znajdowała się nad bramą wejściową do kościoła, została w 1954 r. postawiona na kamiennym postumencie obok dzisiejszej dzwonnicy. Staraniem ks. Rudzińskiego w Kowalu utworzono Dom Zakonny Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi. Siostry prowadziły działalność charytatywną i zorganizowały przedszkole. W 1953 r. został mianowany spowiednikiem nadzwyczajnym na okres trzech lat dla sióstr Zgromadzenia Wspólnej Pracy oraz dla alumnów WSD. W tym czasie ks. Rudziński miał coraz większe problemy ze zdrowiem. Kilkakrotnie jeździł na kurację do Trzebnicy. Zwracał się także do bpa o wyrażenie zgody na utworzenie prywatnej kaplicy na plebanii. Duszpasterskie obowiązki pełnił do 28 XI 1959 r., kiedy to otrzymał status rezydenta w Kowalu.

31 III 1960 r. powołano go na administratora parafii w Straszewie, jednak cztery miesiące później został przeniesiony na emeryturę (10 VII 1960 r.) i zamieszkał we Włocławku przy ul. Gdańskiej. Ks. Ignacy Rudziński zmarł 12 IX 1962 r. i został pochowany w kwaterze kapłańskiej na Cmentarzu Komunalnym we Włocławku.

ADW, AKDW, Akta personalne ks. I. Rudzińskiego, bez sygn., Tomaszewski P. Sp. Ks. Ignacy Rudziński, „Kron. Diec. Włoc." 1962, nr 11-12, s. 373-375, Ks. Józef Dębiński, Duchowieństwo rzymskokatolickie diecezji włocławskiej w latach 1918-1939, Wyd. Nauk. UMK, Toruń 2010, Ks. Wojciech Frątczak, Diecezja włocławska, s. 94 i 98.

 

Jerzy Giergielewicz