ks. Andrzej z Niesułkowa

Włocławski Słownik Biograficzny, pod red. S. Kunikowski, tom 2, s. 3.

ANDRZEJ Z NIESUŁKOWA (?-1569), ksiądz, introligator.

Data jego urodzenia jest nieznana. Na podstawie noszonego przydomku należy domniemywać, iż pochodził z Niesułkowa, wsi leżącej pomiędzy Strykowem a Brzezinami (ob. gm. Stryków k. Łodzi), należącej wówczas do dóbr kościelnych biskupów kujawskich (Niesułków wraz z Łodzią tworzył tzw. klucz niesułkowski). Od XVI w. był w Niesułkowie dwór biskupi, w którym zatrzymywali się lustratorzy i gościli biskupi kujawscy. Przybycie Andrzeja z Niesułkowa do Włocławka może wiązać się z wydanym w 1543 r. brewiarzem włocławskim (Kraków, H. Wietor), którego cały nakład wyszedł w luźnych arkuszach. Wiadomo, że po śmierci Floriana z Gniewkowa, przełożonego skryptorium działającego przy włocławskiej szkole katedralnej, Andrzej z Niesułkowa przejął po nim 139 egz. tegoż brewiarza, które miał zapewne oprawiać (w 1544, 100 egz. oprawiono w Toruniu) i sprzedawać duchowieństwu diecezji. Okoliczności te tłumaczą jego przybycie do Włocławka, gdyż wygodniej i taniej było mieć introligatora na miejscu.

Po raz pierwszy Andrzej z Niesułkowa pojawia się w aktach wikariuszy katedry włocławskiej w 1549 r., w związku ze staraniami o kupno domu przy ul. Cygany (Cyganka). Akta z 28 XI tr. wymieniają go jako "honorabilis dominus Andreas de Niesułkow, introligator librorum, substitutus mansionarii ecclesiae cath. wlad". Introligator Andrzej był księdzem, choć dano mu tytuł "honorabilis", a nie "venerabilis", który mu przysługiwał. Dom otrzymał 9 XII tr., za 12 grzywien i 48 gr, z czynszem rocznym 4 gr dla kolegium wikariuszy i 2 gr podatku. Była to sprzedaż dożywotnia. Dom, w którym Andrzej z Niesułkowa założył najstarszą udokumentowaną introligatornię we Włocławku, mieścił się pomiędzy domami doktora medycyny Szymona z Szamotuł i Stanisława Dąbrowskiego, kanonika katedry. Ksiądz Andrzej trudnił się wykonywaniem opraw książkowych na potrzeby miejscowego duchowieństwa, a zapewne oprawiał także rękopisy wytwarzane w miejscowym skryptorium. Oprócz pełnienia obowiązków introligatora był proboszczem w Kłótnie i mansjonarzem katedralnym. 17 IV 1563 r. (lub 1565) został wybrany na wicekustosza katedralnego. Wystawił ponadto dom na placu wikariuszy. Musiał być także obdarzony dobrym głosem, gdyż z początku zastępował mansjonarza w śpiewaniu godzinek o Najświętszej Maryi Pannie, zaś pod koniec życia pełnił obowiązki seniora mansjonarzy.

Zmarł w 1569 r., zostawiając zapisy mansjonarzom katedralnym.

ADW, Ac. cop.wik., sygn. 14(478), s. 7 nlb; tamże, ABKP.Kons., sygn. 9(114), s. 264, 545, 554; - Chodyński S., Dawne księgi chórowe kościoła katedralnego włocławskiego, "Śpiew Kościelny", 1898, R. 3, s. 35; tenże, Organy, s. 66-67; tenże, Wikariusze katedry włocławskiej, Włocławek 1912, s. 27, 108; tenże, Z dziejów diecezji włocławskiej. Liturgika, "Kron. Diec. Kuj. Kalis.", 1910, R. 4, s. 82-83; http://archidiecezja.lodz.pl/~niesulkow/; Informacje i sugestie otrzymane od ks. Kazimierza Rulki.

Piotr Pawłowski