Ks. Adam Jankowski

Włocławski Słownik Biograficzny, pod red. S. Kunikowski, tom 3, s. 77-79.

(1884-1949), ksiądz, filozof, profesor Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku.

 

Urodził się 24 XII 1884 r. w Pabianicach, w rodzinie wielodzietnej (ośmioro dzieci), z rodziców Antoniego i Józefy z d. Skrzyńskiej. Sześć klas gimnazjum filologicznego w Łodzi ukończył w 1904 r. W tymże roku wstąpił do Seminarium Duchownego we Włocławku i został przyjęty od razu na kurs II. Tutaj dał się poznać jako bardzo uzdolniony, ogromnie pracowity, szczególnie zainteresowany zdobywaniem wiedzy filozoficznej, alumn.

W 1909 r. ukończył studia filozoficzno-teologiczne, otrzymując 29 czerwca święcenia kapłańskie. W tym samym roku został skierowany przez bp. Stanisława Zdzitowieckiego do Leuven na studia specjalistyczne w zakresie filozofii chrześcijańskiej w Wyższym Instytucie Filozoficznym tamtejszego Katolickiego Uniwersytetu. Trzyletni pobyt (1909- 1912) na studiach w Belgii był ważnym okresem życia księdza Jankowskiego nie tylko dlatego, że tam uzyskał doktorat z filozofii (w 1912 na podstawie rozprawy „Étude cosmologique des tendances actuelles de la physique"), ale ze względu na ogromny wpływ, jaki wywarł uniwersytet lowański (silny ośrodek ruchu neotomistycznego) na rozwój jego osobowości i wykształcenia, co znalazło wyraz w późniejszej jego działalności dydaktyczno-naukowej. W Instytucie Filozoficznym, do którego przybył młody ks. Jankowski, studenci, obok kierunkowych przedmiotów filozoficznych, mieli w programie studiów również zajęcia z nauk przyrodniczych, matematycznych, społecznych, historycznych i prawnych. Filozofię w Leuven uprawiano bowiem w ścisłej łączności z wynikami badań nauk szczegółowych.

Ksiądz Jankowski po skończonych studiach w Leuven w 1912 r. powrócił do kraju i został (jak to było ówczesnej praktyce kościelnej) skierowany do pracy duszpasterskiej. Najpierw pracował jako wikariusz w Szadku (1912-1913), następnie przez dwa lata (1913-1915), jako prefekt w Kole, uczył w tamtejszych szkołach religii. W latach 1913-1920 miał formalnie przydzielony etat wikariusza w parafii kolegiackiej w Kaliszu, za który otrzymywał fundusze na swoje utrzymanie.

Z Włocławkiem ksiądz Jankowski był związany (oprócz czasu studiów seminaryjnych) jako profesor w Wyższym Seminarium Duchownym przez 34 lata (wliczając w to okres II wojny światowej). 10 IX 1915 r. bp S. Zdzitowiecki mianował go „zastępczym" profesorem filozofii (zastępstwo trwało rok). W międzyczasie jednak rozszerzono znacznie zakres nauk przyrodniczych, które zostały powierzone księdzu Jankowskiemu (fizyka, chemia oraz najogólniejsze zasady kosmografii, meteorologii, geologii i biologii ogólnej, ze szczególniejszym uwzględnieniem strony teoretycznej w związku z filozofia). I trzeba przyznać, że do ich wykładania był on świetnie przygotowany dzięki studiom lowańskim. Po wprowadzeniu w 1918 r. we włocławskim Seminarium Duchownym dwóch lat studiów filozoficznych, ksiądz Jankowski objął większość dyscyplin filozoficznych, które wykładał do końca życia (w czasie II wojny światowej wykładał również filozofię i socjologię w seminarium duchownym paulinów w Częstochowie).

Oprócz wykładów w Seminarium Duchownym ksiądz Jankowski w latach 1916-1917 uczył również w Gimnazjum im. ks. J. Długosza geografii i geometrii. Ponadto, przez pewien czas uczył religii (1918/1919) i logiki w Gimnazjum Realnym (ob. LZK) oraz przez kilka lat (1921-1923) fizyki w Liceum im. Piusa X we Włocławku. Po 1918 r. uzyskał państwowe uprawnienie do nauczania fizyki i propedeutyki filozofii w szkołach średnich ogólnokształcących i seminariach nauczycielskich. 21 VIII 1922 r.

został mianowany wizytatorem nauczania religii w szkołach włocławskich, a od 1928 r. był cenzorem ksiąg religijnych. Działalność naukowo-dydaktyczna księdza Jankowskiego we Włocławku była bardzo ważna, gdyż jako profesor filozofii przyniósł ze sobą z Zachodu powiew szerokiego odrodzenia filozofii chrześcijańskiej.

Wykształcony w stolicy studiów neotomistycznych w Leuven, gdzie żywo jeszcze pulsowały uruchomione przez ks. prof. Désiré Josepha Merciera (twórcę Wyższego Instytutu Filozoficznego w uniwersytecie lowańskim) wielkie siły naukowe, ksiądz Jankowski przyniósł do Włocławka głębokie umiłowanie środowiska uniwersyteckiego, z którego wyszedł, i tego wszystkiego, czym ono żyło.

We Włocławku ks. prof. A. Jankowski zastał zapoczątkowaną przez rektora ks. Idziego Radziszewskiego reformę studiów seminaryjnych, którą nie tylko poprowadził dalej, ale zwłaszcza w zakresie przedmiotów filozoficznych -przebudował całkowicie dotychczasową strukturę studiów, kierując się zasadami szkoły lowańskiej. Zakładając, że między nauką a wiarą nie może być sprzeczności, zwracał szczególną uwagę na najnowsze osiągnięcia nauk szczegółowych oraz na ich wykorzystanie w nauczaniu filozofii. Przyjmując metodę ks. prof. Merciera, prowadził wykłady z filozofii w oparciu o fundament nauk przyrodniczych.

Chcąc wyrobić u swoich studentów umiejętność ścisłego rozumowania oraz poszerzyć i pogłębić ich wiedzę, ksiądz Jankowski wprowadził, poczynając od 1919 r., tzw. colloquium philosophicum, na którym podawał najpierw wiadomości wstępne, następnie objaśniał metodę oraz pogląd na dzieje filozofii, po czym prowadził z alumnami lekturę źródłową, czytając i analizując dzieła klasyków filozofii, np. Kartezjusza Rozmyślania o zasadach filozofii itd. Ponadto, studenci pisali recenzje przeczytanych dzieł. Organizował także przez wiele lat cykle wykładów specjalistycznych, które następnie przerodziły się w seminaria filozoficzne, na których rozważano poszczególne kwestie filozoficzne i przygotowywano opracowania pisemne. Na spotkaniach naukowych pobudzał alumnów do dyskusji, utrzymywanych w granicach metody scholastycznej.

Byli uczniowie ks. prof. A. Jankowskiego podkreślają jego głęboką wiedzę i wysoki poziom wykładów, jego wnikliwość i pragnienie dokładnego poznania prawdy, jego troskę o szerokie oczytanie się studentów i o możliwość ich samodzielnej pracy naukowej. Był profesorem bardzo wymagającym. Chciał, aby przyszli kapłani posiadali gruntowną wiedzę. Dlatego złożenie u niego egzaminów kosztowało studentów wiele wysiłku, wytrwałości i pracy. To jednak owocowało w przyszłości.

Ksiądz Jankowski to nie tylko profesor. To również wychowawca-nazwano go „wybitnym pedagogiem kleru włocławskiego". Jako wychowawca budował wszystkich swoją sumiennością, punktualnością i zamiłowaniem do porządku. Nosił w sobie, mimo pewnej surowości, głęboki szacunek i miłość do wychowanków, żywo interesując się ich problemami, kłopotami i troskami.

W swoim dorobku naukowym ksiądz Jankowski ma dziewięć rozpraw i artykułów oraz 48 recenzji. Niektóre z tych rozpraw, zamieszczane w kolejnych zeszytach „Ateneum Kapłańskiego", zostały wydane w osobnych odbitkach jako pozycje książkowe, np. Złudzenia transformizmu według Louis Vialleton'a (Włocławek 1931), Tytuł i nazwa „ksiądz" (Włocławek 1937). Należy podkreślić, że to, co publikował ksiądz Jankowski, odznacza się oryginalnością, samodzielnością myśli i dojrzałością oraz precyzją logiczną i terminologiczną. Wiele jego tekstów to przede wszystkim bardzo wnikliwe i rzetelne recenzje poważnych dzieł filozoficznych (chociaż pisał recenzje dzieł również z innych dziedzin nauki), wywołujące często na łamach „Ateneum Kapłańskiego" ostre polemiki ze strony ich autorów. Recenzje te są przykładem rzetelności naukowej, kompetencji i fachowości autora.

Jako warsztat pracy naukowej służył mu planowo gromadzony osobisty księgozbiór z zakresu filozofii i nauk pokrewnych, liczący w 1939 r. około 1500 tomów, który utracił w czasie wojny. Po 1945 r. udało mu się go odtworzyć tylko częściowo.

Był znany i ceniony w ówczesnym świecie naukowym, chociaż nie był profesorem uniwersyteckim. Dla całości obrazu twórczości księdza Jankowskiego należy że ma on na swoim koncie także pozycje o charakterze popularnym, zamieszczane w czasopiśmie „Ład Boży", na aktualne wówczas tematy,

Ksiądz Jankowski po wojnie, w latach 1945- 1946, pełnił także funkcję rektora WSD we Włocławku. Od 1946 r. był członkiem Komisji Rewizyjno- Finansowej we włocławskiej kurii diecezjalnej oraz w 1949 r. delegatem do spraw wychowania w Seminarium włocławskim.

Jego twórcza i ofiarna działalność naukowo-dydaktyczna oraz prawdziwie kapłańska postawa były wielokrotnie podkreślane i doceniane przez władze kościelne. Wyrazem tego są następujące nominacje: w 1931 r. na kan. gremialnego kapituły kolegiackiej w Kaliszu, a w 1945 r. na prałata kustosza w kapitule włocławskiej bazyliki katedralnej; papież Pius XII mianował go 26 I 1946 r. prałatem papieskim.

Zmarł 16 V 1949 r. w szpitalu w Łodzi i 20 maja został pochowany na cmentarzu w rodzinnych Pabianicach. Nazwisko jego figuruje na tablicy upamiętniającej zmarłych rektorów i profesorów w WSD we Włocławku.

Brat ks. Adama Jankowskiego, Teofil Jankowski (1877-1951), był także kapłanem i pracował do 1925 r. w diecezji włocławskiej, a następnie w diecezji częstochowskiej.

ADW, Akta pers. ks. A. Jankowskiego, sygn.: pers. 104; - 1 Schematyzmy... 1906-1949, - Dudek W., Teologiczno-naukowy dorobek Włocławskiego Seminarium Duchownego, „Aten. Kapł.", 1969, t. 72, s. 283; Księga pamiątkowa GiLZK, s. 187; Pawlak Z., Filozofowie Włocławskiego Seminarium Duchownego pierwszej połowy XX wieku, [w:] 425 lat Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Dokumentacja, s. 89-90; tenże, Ks. Adam Jankowski-profesor filozofii w Seminarium Duchownym we Włocławku, „Studia Włocł.", 1999, t. 2, s. 363-376; tenże, Neoscholastyka i formy jej kontynuacji. Studium analityczno- krytyczne twórczości filozofów włocławskich XX wieku, Włocławek 2001, s. 101-131; Rulka K., Jankowski Adam, [w:] SPTK, t. 5, s. 579-581; tenże, Książka w życiu i działalności ks. Adama Jankowskiego, „Kron. Diec. Włocł.", 1999, t. 82, s. 173-182; Szafrański W., Sp. ks. prałat Adam Jankowski, tamże, 1949, t. 43, s. 150-151; [Wyszyński S.], Trzydziestolecie pracy wychowawczo-naukowej ks. pra- łata Adama Jankowskiego, tamże, 1945, t. 39, s. 95-97.

 

Zdzisław Pawlak