bp Marian Leon Fulman

Włocławski Słownik Biograficzny, pod red. S. Kunikowski, tom 3, s. 48-50.

krypt. Ks. M.F.

(1866-1945), ksiądz, profesor Seminarium Duchownego we Włocławku, założyciel i redaktor czasopism kościelnych w diecezji włocławskiej, działacz społeczny, biskup lubelski.

 

Urodził się 27 III 1866 r. w Starym Mieście k. Konina jako przedostatnie z sześciorga dzieci Jana (przemysłowca) i Teodozji z d. Kroplewskiej. Wykształcenie w zakresie szkoły średniej uzyskał w Męskim Gimnazjum Klasycznym w Kaliszu. W 1882 r. wstąpił do Seminarium Duchownego we Włocławku i rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne. Po ukończeniu IV kursu, w 1886 r. został wysłany na specjalistyczne studia teologiczne w Akademii Duchownej w Petersburgu. W 1890 r. uzyskał tam stopień magistra teologii. Rok przedtem (13 V 1889) przyjął święcenia kapłańskie.

Zaraz po ukończeniu studiów wrócił do Włocławka i został 23 X 1890 r. powołany na stanowisko profesora w miejscowym Seminarium Duchownym, gdzie do czerwca 1894 r. wykładał teologię dogmatyczną oraz liturgikę. Jednocześnie kierował ceremoniami w katedrze włocławskiej; na polecenie bp. Aleksandra Kazimierza zwyczajowe ceremonie, jakich się trzymała katedra włocławska, zamienił na ściśle rzymskie, co zostało przyjęte niechętnie przez miejscową kapitułę. Ponadto nauczał religii we włocławskim gimnazjum realnym (1890- 1892).

Swoją patriotyczną postawą, którą okazywał szczególnie w nauczaniu młodzieży, naraził się władzom carskim. Najpierw został odsunięty od nauczania w gimnazjum (1892); zmuszony był utrzymywać się z nadanego mu w 1893 r. przez władzę diecezjalną tzw. etatu proboszczowskiego w parafii Spycimierz. W końcu kwietnia 1893 r. żandarmi rosyjscy przeprowadzili w jego mieszkaniu wielogodzinną rewizję, a potem przesłuchanie w sprawie przynależności do koleżeńskiego związku kapłanów absolwentów Akademii Duchownej w Petersburgu. W 1894 r. został przez władze zaborcze pozbawiony parafii i profesury w seminarium. Pozostającego we Włocławku bez środków do życia profesora, jako swojego ceremoniarza, utrzymywał - podobnie jak znajdującego się w takiej samej sytuacji jego kolegę, ks. Mariana Nassalskiego biskup Bereśniewicz. W styczniu 1895 r. ksiądz Fulman został aresztowany, osadzony na Pawiaku w Warszawie, a następnie skazany na 5 lat zesłania do Niżnego Nowogrodu n. Wołgą. Na podstawie amnestii z 1896 r. uzyskał pozwolenie na powrót do kraju, ale bez prawa zajmowania ważniejszych stanowisk kościelnych, co w praktyce uniemożliwiało mu powrót do Włocławka.

Nie zerwał jednak całkowicie kontaktów z miastem swych studiów seminaryjnych i pracy profesorskiej. Pomimo że nie zajmował żadnego oficjalnego stanowiska we Włocławku, ciągle był tu czynny i wchodził w skład różnych komisji oraz rad diecezjalnych. Władza diecezjalna celowo dawała mu placówki w pobliżu Włocławka, aby miał łatwiejszy dostęp do stolicy diecezji. I chociaż na skutek nacisków władz zaborczych został wreszcie wysłany na kraniec diecezji, nie zaprzestał działalności w tym mieście. Był inspiratorem i współzałożycielem (wraz z kilkunastoma kapłanami diecezji kujawsko-kaliskiej) spółki „Cuiavia”, powstałej 24 IV 1908 r., która miała za cel prowadzenie drukarni (Drukarnia Diecezjalna), wydawnictwa książek i czasopism, księgarni, handel artykułami kościelnymi, jak również nabywanie domów i nieruchomości potrzebnych do takiej działalności. Z czasem zrzekł się udziału w tej spółce na rzecz diecezji włocławskiej.

Zaraz po powrocie z zesłania władza diecezjalna powierzyła mu obowiązki rektora kościoła pobernardyńskiego w Piotrkowie Trybunalskim (1896- 1899), a potem proboszcza w Lubieniu (1899-1901), Kowalu (1901-1903) i Rozprzy (1903-1907). Wreszcie w sierpniu 1907 r. bp. Stanisławowi Zdzitowieckiemu udało się uzyskać zatwierdzenie moskiewskie dla nominacji księdza Fulmana na proboszcza parafii św. Zygmunta w Częstochowie, liczącej wówczas około 60 tys. wiernych. Tutaj odnowił kościół parafialny i przyczynił się znacznie do wybudowania kościoła Świętej Rodziny, który stał się ośrodkiem odrębnej parafii, a następnie katedrą powstałej w 1925 r. diecezji częstochowskiej.

Ksiądz Fulman stosował nowoczesne metody w pracy duszpasterskiej. Był wielkim miłośnikiem i propagatorem śpiewu kościelnego, przede wszystkim polskich pieśni religijnych. Wszędzie zakładał kółka żywego różańca, a także bractwa, np. bractwo Niepokalanego Poczęcia i Nieustającej Pomocy NMP w Piotrkowie.

Jako jeden z elementów pracy duszpasterskiej propagował działalność społeczną i oświatową. Przyniosło mu to ogólny szacunek i znaczny wpływ na księży w całym Królestwie Polskim. W 1905 r. (12 XII) przewodniczył w Warszawie zjazdowi księży ze wszystkich diecezji zaboru rosyjskiego, poświęconemu sprawom narodowym i społecznym. Był przewodniczącym włocławskiej komisji diecezjalnej do spraw społecznych. Brał udział w działalności Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich, założonego w 1906 r. w Warszawie przez ks. Marcelego Godlewskiego, a potem rozszerzonego także na inne miasta polskie. W 1907 r. został wybrany na wiceprezesa zarządu koła księży patronów Stowarzyszenia. W sporze o rolę księży patronów w kołach Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich opowiedział się za poglądem, że powinni się oni ograniczyć do spraw moralności i religii, a nie rozciągać swych uprawnień na całokształt spraw Stowarzyszenia (przeciwny pogląd lansował jego częstochowski wikariusz, ks. Włodzimierz Jakowski, także wybitny działacz społeczny). Po 1907 r. był założycielem i członkiem Towarzystwa Opieki Szkolnej w guberni piotrkowskiej, a także członkiem zarządu kółek rolniczych w Częstochowie.

Godna uznania jest także jego praktyczna działalność społeczna w kierowanych przez niego parafiach. W Piotrkowie zorganizował bibliotekę, liczącą kilka tysięcy książek o tematyce religijnej i świeckiej; w Kowalu - straż ogniową i kasę pożyczkowo-oszczędnościową; w Rozprzy kółko rolnicze. Szczególnie szeroką działalność społeczną, także w środowiskach robotniczych, rozwinął w Częstochowie.

Angażował się też w działalność społeczno-narodową i polityczną; był działaczem Ligi Narodowej i współpracował z czasopismem „Dla swoich" (1902-1904), wydawanym dla duchowieństwa zaangażowanego w działalność Ligi; w 1905 r. został wybrany - z ramienia endecji - w guberni piotrkowskiej na posła do I Dumy Państwowej (należał w niej do Koła Polskiego kierowanego przez Romana Dmowskiego). Należał do chrześcijańskiej demokracji i wszedł w skład powołanego 30 VIII 1907 r. jej „tymczasowego zarządu”, jako jego wiceprzewodniczący. Podczas I wojny światowej - jako radny i członek Magistratu m. Częstochowy prowadził akcję charytatywną, obejmując nią także Żydów (za co tamtejsza gmina żydowska podziękowała mu specjalnym pismem).

Kolejną dziedziną działalności księdza Fulmana była praca redaktorska. W latach 1906-1907 wyda- wał i redagował miesięcznik teologiczno-pasterski „Wiadomości Pasterskie" (wychodzące w Piotrkowie), uważane powszechnie za organ młodszej generacji duchowieństwa Królestwa Polskiego, propagujące nowe prądy oraz idee w katolicyzmie. Był też pierwszym i redaktorem „Kroniki Diecezji” (formalnie w latach 1907- 1908; faktycznie prawdopodobnie tylko do końca 1907 r.). Przyczynił się do powstania w 1909 r. „Ateneum Kapłańskiego", czasopisma teologicznego wydawanego przez profesorów seminarium włocławskiego, i współpracował z nim w pierwszych latach jego istnienia.

Ksiądz Fulman pracował w diecezji włocławskiej do 1918 r. Dnia 24 IX tego roku został mianowany przez papieża Benedykta XV biskupem lubelskim. Konsekrację przyjął w Warszawie 17 XI 1918 r. Obowiązki biskupa lubelskiego pełnił przez 27 lat. Wprowadził korzystne zmiany administracyjne w diecezji, starał się o podniesienie poziomu intelektualnego kapłanów i świeckich, popierał działalność oświatową, kulturalną i społeczną. Współpracował z ks. Idzim Radziszewskim (także kapłanem diecezji włocławskiej) przy organizowaniu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a potem opiekował się nim jako jego wielki kanclerz. Dzięki jego zabiegom zostały wybudowane w Lublinie: gmach gimnazjum biskupiego (1923), dom dla księży emerytów, Dom Katolicki. Erygował 86 nowych parafii; z jego inicjatywy wybudowano 40 kościołów. Zapoczątkował wydawanie „Wiadomości Diecezjalnych Lubelskich" (1918). Przeprowadził synod diecezjalny (25-27 IX 1928) oraz zorganizował pierwszy w dziejach diecezji Kongres Eucharystyczny (8-9 IX 1934).

W czasie ostatniej wojny, 17 XI 1939 r., został aresztowany przez Niemców na podstawie fikcyjnego zarzutu przechowywania broni i skazany na śmierć, a następnie „ułaskawiony" i osadzony w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen (Oranienburg pod Berlinem). Od 1940 r. przebywał pod nadzorem gestapo w Nowym Sączu. W tym czasie kierował diecezją przez księży Z. Surdackiego i J. Kruszyńskiego (kapłana diecezji włocławskiej) jako wikariuszy generalnych. Powrócił na stolicę biskupią do Lublina 10 II 1945 r. i przystąpił do odbudowywania struktur diecezjalnych.

Umiłowanym polem pracy bp. Fulmana było piśmiennictwo katolickie. Osobno wydał: opracowanie, które wywołało ożywioną dyskusję Rytuał rzymski a piotrkowski. Studium prawno-liturgiczne (Kraków 1896); modlitewnik dla młodzieży szkolnej Skarbiec odpustów (Warszawa 1893); książkę do nabożeństwa długo używaną w diecezji włocławskiej Maj i październik w nabożeństwach kościelnych (Włocławek 1893). Poza tym opublikował: Orate invicem. Modlitwy za współkapłanów (Włocławek 1894), Święci Pańscy, czyli dzieje Kościoła katolickiego w żywotach świętych (Warszawa 1899). Ponadto był autorem około 120 artykułów drukowanych w Encyklopedii kościelnej Nowodworskiego oraz w czasopismach: "Wiadomości Pasterskie", „Przegląd Katolicki”, „Ateneum Kapłańskie”, „Kronika Diecezji Kujawsko- Kaliskiej”. W swoich publikacjach podejmował przede wszystkim zagadnienia z zakresu prawa kanonicznego i liturgiki; nie brak w nich także artykułów dotyczących problematyki społeczno-duszpasterskiej.

Posiadał wyróżnienia: doktorat honoris causa KUL, a z państwowych- Wielką Wstęgę z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (9 XI 1931). Zmarł 18 XII 1945 r. w Lublinie i został pochowany w podziemiach katedry lubelskiej. We Włocławku jego nazwisko widnieje na tablicy upamiętniającej zmarłych rektorów i profesorów w Seminarium Duchownym. Katolicki Uniwersytet Lubelski uhonorował go za życia Księgą pamiątkową (cz. 1-3, Lublin 1939).

Arch. Diec. w Lublinie, Akta bpa M.L. Fulmana (zdekompl.);- Schematyzmy diecezji włocławskiej 1883-1919, Bartnik C., Fulman (Marie-Léon), [w:] Dictionnaire de spiritualité, ascétique et mistique. Doctrine et histoire, Paris 1964, t. 5, szp. 1615-1616; [Chelmicki Z.) (Ch.), Fulman Marian, [w:] Podręczna encyklopedia kościelna, red. Z. Chelmicki, Warszawa 1907, t. 11-12, s. 421; Chodyński S., Seminarium włocławskie, Włocławek 1904, s. 98; Dzieje teologii katolickiej w Polsce, pod red. M. Rechowicza, Lublin 1976-1977, t. 3, cz. 1, s. 150, 171; cz. 2, s. 64, 73, 240, 252, 253; "Dziesięciolecie J.E. ks. bpa M. Fulmana w danych statystycznych, Wiad. Diec. Lub.", 1928, r. 10, s. 274; Gajewski S., Społeczna działalność duchowieństwa w Królestwie Polskim 1905-1914, Lublin 1990, s. 21, 26, 28, 41, 42, 58, 60, 62-64, 73, 113, 114, 120, 137, 147, 151, 159, 162, 163, 181, 204, 211, 219, 229; Goliński Z., Fulman Marian Leon, [w:] PSB, t. 7, s. 181-183; tenże, Lublin- Oranienbug-Nowy Sącz-Lublin. Lata 1939-45 w życiu J.E. ks. bpa Fulmana, "Wiad. Diec. Lub.", 1945, R. 22, s. 69-72, 102- 109, 1946, s. 22-23; tamże, [w:] Biskupi i kapłani Lubelszczyzny w szponach Gestapo, Lublin 1946, s. 25-37; tenże, Sp. ks. biskup Marian Leon Fulman, Wiad. Diec. Lub.", 1946, R. 23, s. 2-8; Historia katolicyzmu społecznego w Polsce 1832-1939, kom. red. C. Strzeszewski (przew.), Warszawa 1981, s. 211, 216, 217, 222, 225, 239, 248, 249, 271, 273, 277, 291, 559, 561, 567, 570, 571, 626, 631; Jacewicz W., Woś J., Martyrologium, z. 3, s. 243-244; Kneblewski W., Z życia J.E. biskupa Mariana Fulmana, „Kron. Diec. Kuj. Kal.", 1918, R. 12, s. 309-317; Krasowski K., Biskupi katoliccy II Rzeczypospolitej. Słownik biograficzny, Poznań 1996, s. 64-66; Kruszyński J., Sp. Ksiądz Biskup Marian Leon Fulman, „Kron. Diec. Włocł.", 1946, R. 40, s. 25-33; Kubicki P., Bojownicy kapłani za sprawę Kościoła i ojczyzny w latach 1861-1915, Sandomierz 1933, cz. 1, t. 1, s. Listy sługi Bożego bisku pa Wojciecha Owczarka znajdujące się w archiwum Domu Generalnego Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi, przygot. L. Jędrzejczak, Włocławek 1997, s. 120-122 [list do ks. F.M. Fulmana]; Czy wiesz, s. 185; Nawrot E., Fulman Marian Leon, [w:] Slownik biograficzny Wielkopolski południowo- wschodniej: ziemi kaliskiej, pod red. D. Wańki, Kalisz 2003, t. 2. s. 71-72; Niecko E., Na 27. rocznicę rządów naszego Arcypasterza, „Wiad, Diec. Lub.", 1945, R. 22, s. 91-92; Nitecki P., Biskupi, szp. 105-106; Rulka K., Fulman Marian Leon, [w:] SPTK, t. 5, s. 412-416; Skarbek J., Fulman Marian Leon, [w:] Słownik biograficzny miasta Lublina, pod red. T. J. Skarbka i A.A. Witusika, Lublin 1993, t. 1, s. 88-89; Stopniak F., Fulman Marian Leon, [w:] Słownik biograficzny katolicyzmu społecznego w Polsce, Warszawa 1991, t. A-J, s. 135-136; Walewander E., Fulman Marian Leon, [w:] EK, t. 5, szp. 757-758; Wilk S., Episkopat Kościoła katolickiego w Polsce w latach 1918-1939, Warszawa s. 18, 20, 26, 36, 46, 51, 52, 60, 64, 73, 79-81, 85, 86, 90, 119, 166, 167, 169, 171-174, 187, 191, 193, 219, 234, 251, 271, 290, 378, 381, 394, 423, 424; [Wyszyński S.] Redakcja, Ksiądz Biskup Marian Fulman w pięćdziesięciolecie kapłaństwa, Aten. Kapł.", 1939, t. 44, s. 42-45.

 

Kazimierz Rulka