Bp Antoni Melchior Fijałkowski

Włocławski Słownik Biograficzny, pod red. S. Kunikowski, tom 4, s. 33-35.

(1778-1861), członek kapituły włocławskiej, sufragan płocki, arcybiskup warszawski.

  

Urodził się w 1778 r. w Pszczowie k. Poznania, jako syn Walentego i Beaty z Logów. Kształcił się początkowo w Poznaniu, następnie wstąpił do Seminarium Duchownego w Gnieźnie, które ukończył w 1800 r., a święcenia kapłańskie przyjął w diecezji kujawskiej, prawdopodobnie w 1801 r.

Po zaledwie jedenastu latach kapłaństwa został, z prezentacji króla saskiego i księcia warszawskiego, kanonikiem kapituły katedralnej we Włocławku. Instalowany w styczniu 1812 r., ale z zastrzeżeniem, że nie będzie miał tymczasowo żadnych dochodów do czasu, gdy przyjdzie na niego kolej kanonii płatnej. Z tych pewnie względów, inne źródło podaje, że kanonikiem został w 1814 r. Zdaje się, że wnioskodawcą, aby Fijałkowski wszedł do kapituły, był przyszły bp włocławski Franciszek Skarbek Malczewski, ponieważ młodego kanonika widzimy przy nim zarówno wówczas, gdy Malczewski wiedział, że jest przewidziany na bpa do Włocławka, jak i po jego kanonicznej nominacji w 1815 r. Ciesząc się względami swojego opiekuna, Fijałkowski otrzymał w 1815 r. godność prałata kantora w kapitule kolegiackiej w Wolborzu, objął także z prezenty rządowej bogate probostwo w Jaksicach k. Inowrocławia, mimo iż przebywał w Warszawie, gdzie był przy bp. Malczewskim oficjałem generalnym. Po wyniesieniu Malczewskiego do rangi arcybiskupa i rychlej jego śmierci, Fijałkowski zamieszkał we Włocławku, a kapituła powierzyła mu obowiązki prokuratora. Został też proboszczem w Przedczu i oficjałem przy biskupie kujawsko-kaliskim Szczepanie Koźmianie. Kiedy dotychczasowy bp sufragan Marceli Dzięcielski został w 1825 r. biskupem ordynariuszem lubelskim, zabrał ze sobą Fijałkowskiego, ale ten nie zabawił tam długo i jeszcze tr. wrócił do Włocławka, mając świadomość, że był tu już najstarszym kanonikiem.

Ksiądz Fijałkowski był jednym z założycieli szpitala św. Antoniego we Włocławku, a. za swoją postawę patriotyczną podczas powstania listopadowego w 1831 r., został uwięziony przez wojsko rosyjskie. O jego uwolnienie starała się kapituła włocławska, wysyłając do dowódcy rosyjskiego gen. Henryka Dąbrowskiego swoich przedstawicieli w osobach kanoników Józefa Joachima Goldtmana i Marcina Konstantego Szremowicza, z prośbą o uwolnienie jego i innych kapłanów.

Kiedy jego bliski przyjaciel z kapituły włocławskiej Franciszek Pawłowski, po trzyletnim okresie koadiutorii przy biskupie Adamie Michale Prażmowskim, został w 1839 r. biskupem płockim, starał się o powołanie go na bpa sufragana płockiego. Ponieważ sprawa załatwienia zatwierdzenia carskiego przedłużała się, zapewne z powodu patriotycznej przeszłości Fijałkowskiego, w międzyczasie został włączony do kapituły płockiej. Chociaż oczywiste było, że po zatwierdzeniu go jako bpa pomocniczego płockiego, tytularnego hermopolitańskiego, zwiąże się on z diecezją płocką, kapituła włocławska prosiła w 1842. czesnego bpa kujawsko-kaliskiego, Walentego Bończa Tomaszewskiego, aby Fijałkowski nadal w je gronie pozostał. Święcenia biskupie przyjął Fijałkowski w katedrze włocławskiej, w dzień Zielonych Świąt 1842 r., z rąk bpa płockiego Franciszka Pawłowskiego, w towarzystwie bpa kujawsko-kaliskiego, Walentego Tomaszewskiego i sufragana włocławskiego, Józefa Joachima Goldtmana. Przyjęcie obowiązków sufragańskich w Płocku znaczyło jednak ostateczne odejście z Włocławka. Wtedy zapisał na otaczany przezeń opieką szpital włocławski pokaźną sumę 4 tys. zip, co zatwierdziła odpowiednia władza.

Okazało się wkrótce, że Płock nie będzie ostatnim etapem pracy kapłańskiej i biskupiej sędziwego już Fijałkowskiego. Widocznie dotychczasowa postawa tego bpa nie pozostała nieznaną w sferach kościelnych, skoro kapituła katedralna warszawska, po śmierci ks. bpa sufragana warszawskiego Tomasza Wieniawa Chmielewskiego w 1844 r., wybrała go na administratora archidiecezji. Wypadek prawie bez precedensu, tym bardziej, że i sam elekt był związany już z inną diecezją i miał swojego biskupa, zatem nie mógł sam podjąć decyzji i przyjąć ofiarowanych mu obowiązków. Okazało się jednak, że powtórna elekcja dokonana przez kapitułę także wskazała na niego jako jedynego kandydata. Wówczas bp płocki zgodził się na oddanie swojego pomocnika archidiecezji warszawskiej, co sam zainteresowany uznał za znak Opatrzności, tym bardziej, że władza rosyjska wybór ten zatwierdziła. Tak więc od 5 X 1844 r. (ks. Wysocki podaje iż od 13 IX 1844 r.) został Fijałkowski administratorem archidiecezji warszawskiej. Wtedy też ostatecznie zrzekł się swoich godności w kapitule włocławskiej.

Odtąd związał się z nową archidiecezją, nad którą kanonicznie objął zarząd 5 X 1844 r., zapisując się chlubną działalnością. Pomimo podeszłego wieku doczekał się mianowania na arcybiskupa metropolitę w Warszawie. Archidiecezja ta bowiem kanonicznie wakowała od śmierci (1838) Stanisława Kostki Lubicz Choromańskiego. Wprawdzie rozchodziły się pogłoski, że do Warszawy przyjdzie inna osoba, a dla administratora bpa Fijałkowskiego przewidywano biskupstwo podlaskie, ale ostatecznie w 1856 r. rząd przedstawił Stolicy Apostolskiej osobę bpa Fijałkowskiego i ta, po przeprowadzeniu obowiązującego dochodzenia kanonicznego, 28 X 1856 r. prekonizowała go arcybiskupem warszawskim, co zostało uroczyście ogłoszone w styczniu 1857 r., a 13 tego miesiąca przyjął paliusz arcybiskupi, który wręczył sufragan Lubieński. Abp Fijałkowski pracował aktywnie do 1861 r.

Zmarł w Warszawie dnia 5 X 1861 r. i pochowany został w grobowcach w archikatedrze warszawskiej.

ADW, Chodyński S., Katalog prałatów i kanoników włocławskich, s. 246-248, rkp; Jul. B.[artoszewicz), Fijałkowski (Antoni Melchior Optat) (1778-1861), arcybiskup, metropolita warszawski, prymas królestwa polskiego, [w:] Encyklopedia Powszechna, Warszawa 1861, t. 8, s. 819-823; Bender R., Fijalkowski Antoni Melchior, abp, ur. 311778 w Pszczewie k. Międzyrzecza, zm. 5X 1861 w Warszawie, teolog, organizator życia rel., działacz patriotyczny, [w:] Encyklopedia Katolicka, Lublin 1989, t. 5, k. 180; Kalwarczyk G., Dzieje archidiecezji warszawskiej w zarysie, [w:] Rocznik archidiecezji warszawskiej 1990, Warszawa 1993, s. 61-73; Rejmanowski T.. Z dziejów szpitala we Włocławku. Ziemia Kuj.", 1974, t. 4, s. 47- 56; Wieteska J., Sylwetki arcybiskupów metropolitów warszawskich, „Wiadomości Archidiecezjalne Warszawskie", 1968, t. 58, s. 250- 272; Wysocki J., Z dziejów archidiecezji warszawskiej, [w:] Katalog archidiecezji warszawskiej 1981, Warszawa 1981, s. 28-60; [J. Wysocki), „Poczet rządców diecezji i archidiecezji warszawskiej. Wiadomości Archidiecezjalne Warszawskie", 1969, t. 51, s. 193- 196; Żebrowski T., Zarys dziejów diecezji płockiej, Płock 1976.

 

Witold Kujawski