Bp Stanisław Kazimierz Dąmbski

Włocławski Słownik Biograficzny, pod red. S. Kunikowski, tom 7, s. 32-33.

h. Godziemba, (ok. 1638-1700), hrabia, biskup chełmski, płocki, łucki, potem kujawsko-pomorski (włocławski); polityk.

 

Urodził się ok. 1638 r. Jego ojcem był kasztelan słoński Adam Dąmbski, matką druga jego żona, Elżbieta Jemielińska. W młodym wieku wstąpił do stanu duchownego i niebawem został archidiakonem płockim. W 1667 r. został delegowany jako komisarz do Torunia w celu odebrania ewangelikom i przekazania zakonowi benedyktynek kościoła św. Jakuba.

W 1668 r. próbował, lecz bezskutecznie, uzyskać koadiutorię chełmską, a gdy na króla wybrano Michała Korybuta Wiśniowieckiego (1669), został królewskim sekretarzem. W 1670 r. jako poseł królewski był dwukrotnie w Grudziądzu na pruskim sejmiku generalnym, a w 1672 r. był deputatem duchownym na Trybunał Główny Koronny.

Wakujące po śmierci Krzysztofa Żegockiego biskupstwo chełmskie objął w 1673 r., lecz rządził nim krótko. Po śmierci króla Michała Korybuta, na sejmie elekcyjnym w 1674 r., wraz z Andrzejem Maksymilianem Fredrą i hetmanem Stanisławem Jabłonowskim, wysunął kandydaturę Jana Sobieskiego na króla Polski. Gdy wynik elekcji okazał się pomyślny dla Dąmbskiego, bardzo mocno związał się z dworem i domem Sobieskich i to przywiązanie zachował do końca swojego życia.

W 1676 r. objął biskupstwo łuckie i wyremontował kościół katedralny, po czym w 1680 r. przeniesiony został na biskupstwo płockie. Gdy król Jan III Sobieski śpieszył na odsiecz Wiednia w 1683 r., własnym sumptem wystawił chorągiew husarską, co w owym czasie było dużym wysiłkiem finansowym.

W l. 1668-1669 nie udały się zabiegi o otrzymanie pieczęci koronnej i objęcie stanowiska kanclerza wielkiego koronnego. W 1690 r. zawzięcie polemizował z biskupem kamienieckim Jerzym Denhoffem o sukcesję krakowskiej stolicy biskupiej, mimo że biskup krakowski Jan Małachowski jeszcze żył i wypełniał swoją funkcję.

Biskupstwo kujawsko-pomorskie objął Dąmbski w 1691 r. Znał tę diecezję, bowiem pochodził ze starego rodu kujawskiego i, co równie ważne, trzykrotnie nią administrował: w 1674 r. po Kazimierzu Florianie Czartoryskim, drugi raz po Janie Gębickim w 1675 r., trzeci - po Stanisławie Sarnowskim w 1680 r. Rządząc diecezją, faworyzował jezuitów. Z energią zabrał się do prac budowlanych przy toruńskim kolegium, dokończył i wyposażył kościół gdański po odebraniu go innowiercom. Wybudował wspaniały pałac dla biskupów kujawsko-pomorskich w Toruniu, który ostatecznie ukończono w 1693 r.

Rządząc przez pięć lat diecezją kujawską, tj. od jej objęcia aż do śmierci króla Jana III Sobieskiego w czerwcu 1696 r., nie wykazywał Dąmbski większej aktywności politycznej. Słychać było tylko o ostrym starciu z hetmanem Jabłonowskim, któremu zarzucał nadużywanie władzy hetmańskiej i nadmierne obciążanie ludności przy przemarszach wojsk, oraz o gwałtownym ataku na kupców gdańskich za to, że zmonopolizowali handel polski (sejmik szlachty kujawskiej w 1694 r.).

Ożywienie jego działalności politycznej nastąpiło po śmierci Jana III Sobieskiego, w okresie walki elekcyjnej o sukcesję tronu polskiego, na którym Dąmbski widział Jakuba, syna Jana III. Na jego rzecz prowadził aktywną agitację, wzywając m.in. w imieniu biskupów na konwokacji w 1696 r. do jedności wszystkich stanów przy wyborze nowego króla. A nie była to sprawa łatwa, gdyż o tron polski ubiegali się także: kandydat obozu „francuskiego" - książę Ludwik de Conti oraz elektor saski August. Zorientowawszy się jednak, że Jakub nie ma żadnych szans na elekcję, opowiedział się za elektorem saskim. Popierając Sasa, postawił się tym samym w bardzo kłopotliwej sytuacji przeciwstawił się prymasowi Michałowi Radziejowskiemu, zwolennikowi kandydatury Contiego. Próbował jednak zażegnać groźną sytuację, namawiając niemal do ostatniej chwili prymasa, aby odrzucił myśl o elekcji Francuza i poparł kandydaturę Sasa. Gdy zabiegi te nie dały żadnego rezultatu i Radziejowski dokonał nominacji na króla Polski księcia de Conti, ambitny Dąmbski rozpoczął wręcz otwartą wojnę z prymasem interreksem, do której natychmiast przyłączyli się przeciwnicy polityczni Radziejowskiego. To oni w oparciu o jakieś precedensy historyczne przyznali bp. Dąmbskiemu prawo nominacji elekta. Biskup Dąmbski podchwycił tę myśl, skupił wokół siebie zwolenników Sasa i, pod nieobecność prymasa Radziejowskiego, w dn. 27 VI 1697 r. ogłosił Sasa królem. Doszło zatem do niezwykłej sytuacji: Polska miała dwóch monarchów elektów.

Gdy szlachta prowadziła utarczki na polu elekcyjnym, August zapewnił sobie polityczne poparcie Rosji; wcześniej użył „argumentów finansowych", zdobywając zwolenników, i wkroczył z wojskiem saskim do Polski. Biskup Dąmbski, mając wsparcie w saskich bagnetach, zwołał sejmiki i wyznaczył datę elekcji oraz koronacji 15 IX 1697 r. wysyłając jednocześnie do Augusta delegację senatorów, i szlachty. Koronacja odbyła się w podanym terminie w katedrze wawelskiej, a dokonał jej Dąmbski.

Cała agresja przeciwników Augusta skierowana została teraz na bp. Dąmbskiego. Zarzucano mu rajfurzenie koroną polską, nadużywanie władzy biskupiej, o co oskarżony został nawet przed papieżem. August II stanął w obronie biskupa, który tak dużo dla niego zrobił, wysyłając w maju 1698 r. list do papieża, w którym oczyszczał go z zarzutów i zaświadczał o jego zasługach tak dla Polski, jak i Kościoła.

Z królewskiej woli mianowany został na biskupstwo krakowskie w 1699 r. Do ingresu jednak nie doszło, gdyż po przybyciu do Krakowa, 15 XII 1700 r. nieoczekiwanie zmarł. Pochowany został w jezuickim kościele św. Piotra w Krakowie.

Był właścicielem ogromnego majątku, ale miał serce dla potrzebujących, przeznaczał pieniądze na cele dobroczynne i dla biednych, w testamencie zapisał legat na stypendia dla ubogiej młodzieży. Łożył znaczne sumy na kościoły, fundował drogocenne naczynia liturgiczne, m.in. wspaniałą monstrancję dla katedry wawelskiej czy wyrafinowany w formie i zdobnictwie komplet liturgiczny złożony z kielicha, tacki i dwóch ampułek dla kościoła w Lubrańcu (ob. w Muzeum Diecezjalnym we Włocławku).

Miał siostrę Annę i dwóch braci: Ludwika-kasztelana konarskiego i Zygmunta wojewodę brzesko-kujawskiego. Rodzeństwem przyrodnim były trzy siostry i brat Jędrzej, jezuita dzieci z pierwszego małżeństwa Adama Dąmbskiego ze Smuszewską.

Bazydło J., Dąmbski Stanisław Kazimierz, [w:] EK, t. 3, kol. 1068; Dumanowski J., Dąmbski Stanisław Kazimierz, [w:] Toruński słownik biograficzny, red. K. Mikulski, t. 1, Toruń 1998, s. 75-78; Niesiecki K., Herbarz, t. 3, s. 295--296; Pakulski J., Kilka uwag o hrabiowskim tytule Dąmbskich z Lubrańca w dawnej Rzeczypospolitej, Rocz. Muz." 1989, t. 2, s. 69-113; Piwarski K., Dąmbski Stanisław Kazimierz, [w:] PSB, t. 5, s. 36-38; Suchodolski S., Obalenie mitów i stereotypów: od Jana III Sobieskiego do Tadeusza Kościuszki, Warszawa 2008; KZSP, t. 11, z. 18, s. 49, 154.

 

Andrzej Szczepański