Bp Jan Tarnowski

Włocławski Słownik Biograficzny, pod red. S. Kunikowski, tom 8, s. 190-193.

(1551-1605), h. Rola vel Rolicz, bp poznański, włocławski (kujawsko-pomorski), abp gnieźnieński i prymas Królestwa Polskiego.

 

Urodził się 4 I 1551 r. jako syn chorążego większego łęczyckiego Piotra Tarnowskiego i Anny z Rokszyckich (h. Nałęcz), będąc potomkiem rodziny rycerskiej, piszącej się z kujawskiej wsi Tarnowo nad Gopłem (w powiecie kruszwickim). Po naukach domowych, a następnie w szkole katedralnej we Włocławku (być może również i w którejś ze szkół ówczesnego Poznania), został wysłany w 1564 r. do Wiednia, do miejscowego kolegium jezuickiego, gdzie zaprzyjaźnił się z przebywającym tam wtedy również Stanisławem Kostką, późniejszym świętym. Dla dalszej edukacji udał się na Półwysep Apeniński, do Bolonii, gdzie studiował prawo kanoniczne (kościelne), nie uzyskując jednak stopnia naukowego (pełnił natomiast funkcję konsyliarza nacji polskiej na Uniwersytecie Bolońskim). Po powrocie ok. 1574 r. do kraju przyjęty został na dwór bp włocławskiego Stanisława Karnkowskiego (po nim w przyszłości objął stolicę arcybiskupią w Gnieźnie) i dzięki protekcji tego hierarchy uzyskał kanonikat katedralny we Włocławku, a przed 15 VIII 1576 r. nominację na kanclerza kurii (konsystorza). W niedługim też czasie zyskał przystęp do nowego króla Stefana Batorego i następnie znalazł się w jego otoczeniu, zapewne w roku 1577 otrzymując tytuł sekretarza królewskiego (jako członek stanu duchownego w tamtym momencie był póki co jedynie subdiakonem). 

Z łaski monarchy został prepozytem kapituł włocławskiej i kruszwickiej, jak też instalował się na kanonikat katedralny w Krakowie (1580), by 18 I 1581 r. uzyskać wakujące po śmierci Stanisława Ossowskiego referendarstwo koronne. Nie otrzymał natomiast prałatury scholastyka w kapitule kolegiackiej w Łęczycy, o którą zabiegał, ta bowiem nadana została Wojciechowi Baranowskiemu (przyszłemu jego drugiemu z kolei następcy na stolicach biskupich we Włocławku oraz Gnieźnie), co jednak wynagrodzono mu później prepozyturą łęczycką (1584).

Śmierć Stefana Batorego, któremu niegdyś towarzyszył podczas wypraw połockiej oraz pskowskiej przeciwko Moskwie, i objęcie tronu polskiego przez Zygmunta III Wazę nie zachwiały karierą Jana Tar- nowskiego, który w niedługim czasie zaskarbił sobie przychylność nowego władcy i dzięki jego poparciu objął w grudniu 1586 r. prepozyturę katedralną krakowską (po awansowanym na biskupstwo kamienieckie Wawrzyńcu Goślickim). W cztery lata później został posunięty z referendarii koronnej na podkanclerstwo Królestwa Polskiego (4/7 I 1591), zwolnione przez zmuszonego do rezygnacji z tego dygnitarstwa bp. Wojciecha Baranowskiego, który przeszedł wówczas z diecezji przemyskiej na płocką. O godność tę rywalizował z popieranym przez kanclerza i hetmana Jana Zamoyskiego sekretarzem wielkim koronnym Piotrem Tylickim, w przyszłości jego sukcesorem na biskupstwie włocławskim, zmuszonym obecnie poprzestać na zwolnionym przezeń referendarstwie koronnym. Od tego też momentu J. Tarnowski pozostawał jednym z naj bliższych współpracowników króla Zygmunta III, wywierając znaczący wpływ na bieg spraw politycznych Rzeczypospolitej Obojga Narodów (zarówno na politykę wewnątrzkrajową, jak i zagraniczną). Co więcej, jeszcze w roku 1590 polski monarcha podjął starania zmierzające w kierunku zapewnienia czterdziestoletniemu prałatowi następstwa na arcybiskupstwie gnieźnieńskim po sędziwym prymasie Stanisławie Karnkowskim, a to poprzez przydanie temu koadiutora cum iure successionis, na co ów zgodził się w kwietniu tr., jednakże przyzwolenia ze swej strony odmówiła Stolica Apostolska (mimo dokonanej uprzednio stosownej elekcji przez kapitułę metropolitalną w Gnieźnie). Jednakże panujący w Rzeczypospolitej monarcha nie odstąpił od raz powziętego postanowienia w owym względzie, w kilkanaście lat później właśnie Jana Tarnowskiego desygnując na zwolnioną w związku ze zgonem S. Karnkowskiego stolicę prymasowską.

Cenne doświadczenia w materii zarządzania sprawami lokalnego Kościoła J. Tarnowski zyskał w roku 1591, kiedy to po śmierci ordynariusza krakowskiego Piotra Myszkowskiego został obrany 8 IV tr. wikariuszem kapitulnym (administratorem) wakującej diecezji, którym pozostawał aż do momentu ustanowienia nowym bp. Krakowa kardynała Jerzego Radziwiłła (prowizja papieska z 9 X 1591 r.).

Z kolei w sierpniu 1593 r. udał się u boku monarchy do jego rodzinnej Szwecji (po zgonie Jana III Wazy), skąd w granice państwa polsko-litewskiego powrócił po dziesięciu miesiącach pobytu na terenie Skandynawii. Tamta wyprawa bardziej jeszcze zacieśniła jego związki z Zygmuntem III Wazą, który latem 1597 r. wyznaczył go następcą zmarłego 26 VII tr. Łukasza Kościeleckiego na stolicy biskupiej w Poznaniu. Obrany przez miejscową kapitułę katedralną 22 VIII 1597 r., prowizję ze strony papieża Klemensa VIII otrzymał 10 XI tr., po czym 1 I 1598 r. objął kanonicznie rządy w diecezji poznańskiej poprzez delegowanego po temu kanonika Jakuba Prądzewskiego, zaś w trzy dni później, 4 I, miały miejsce w Warszawie święcenia biskupie Jana Tarnowskiego (w dniu jego 47. urodzin). Wkrótce później, podczas obradującego tam od 8 III do 13 IV 1598 r. sejmu zwyczajnego, nowy członek episkopatu złożył 1 IV tr. godność podkanclerza Królestwa Polskiego, którą objął po nim Piotr Tylicki (ówcześnie pasterz diecezji chełmińskiej).

Kościołem poznańskim J. Tarnowski rządził zaledwie półtora roku (ingres odbył 20 I 1598 r.), jako że zwolniona w związku ze śmiercią Hieronima Roz(d)rażewskiego (9 II 1600 r. w Rzymie) stolica biskupia we Włocławku właśnie jemu przypadła z woli króla, jakkolwiek sam zainteresowany żywić miał wówczas nadzieję na objęcie także wakującego wtedy biskupstwa krakowskiego, z którym czuł się szczególniej związany (jako prepozyt tamtejszej kapituły katedralnej w latach 1586-1597). Przedkładając Kraków nad rodzinne Kujawy, powierzenie stolicy św. Stanisława starszemu o trzy lata Bernardowi Maciejowskiemu odebrał jako osobistą porażkę i żywiąc żal do monarchy - usunął się na jakiś czas od spraw polityki zapewne z korzyścią dla diecezji, na której przyjęcie zgodził się po długich wahaniach (translację Jana Tarnowskiego z Poznania do Włocławka papież Klemens VIII zatwierdził 12 VI 1600 r.), jakkolwiek jako [ordynariusz) włocławski nie wykazywał większej aktywności. Zrezygnował z kontynuowania zaognionego przez swego poprzednika, Hieronima Roz[d]rażewskiego, sporu z Gdańskiem o zajęty przez protestantów kościół Mariacki. Przy katedrze we Włocławku wybudował kosztem 4200 złp kaplicę pw. [Wniebowzięcia] Najśw. Maryi Panny, [zaś] w kwietniu 1602 r. radził 2 kapitułą nad sposobem zapewnienia szkole katedralnej zdolnych śpiewaków, obiecując przyczynić się do ich utrzymania. Podczas panującej w roku 1603 we Włocławku zarazy, obawiając się ucieczki z miasta uczniów szkoły katedralnej, dwukrotnie domagał się od kapituły „większej dbałości o ich zaopatrzenie" (R. Kawecki). Pośród osób, do których kariery kościelnej Jan Tarnowski istotnie się w tam- tych latach przyczynił, znajdował się mianowany bp. przemyskim w tym samym roku, w którym ów został ordynariuszem włocławskim, spokrewniony z nim Maciej Pstrokoński, który w kilka lat później objął rządy pasterskie we Włocławku (1608/09). Obu ich wspomagał tu w posłudze długoletni sufragan włocławski Franciszek Łącki, w roku 1600 będący również wikariuszem kapitulnym (administratorem) wakującej diecezji, ustanowiony następ- nie także oficjałem.

Zygmunt III Waza, chcąc wynagrodzić J. Tarnowskiemu doznany niegdyś zawód, desygnował go 13 X 1603 r. sukcesorem na stolicy prymasowskiej zmarłego Stanisława Karnkowskiego. Elekcja ze strony gnieźnieńskiej kapituły archikatedralnej miała miejsce 30 X 1603 r., natomiast 11 XI tr. wystosowano do Wiecznego Miasta stosowny akt postulacyjny, do którego papież Klemens VIII przychylił się 29 III 1604 r. i zatwierdził - przy dyspensie od braku stopnia naukowego translację 53-letniego hierarchy z Włocławka do Gniezna (28 IV tr. przyznał mu paliusz metropolity, który z Rzymu przywiózł Jan Wężyk, późniejszy prymas w latach 1627-1638). Rządy w archidiecezji nowy pasterz objął 13 V 1604 r. za pośrednictwem ustanowionych po temu delegatów, natomiast uroczysty ingres do gnieźnieńskiej archikatedry Wniebowzięcia NMP odbył 5 VI tr. (biorący udział w tych uroczystościach sufragan włocławski Franciszek Łącki dzień później nałożył mu dostarczony z Wiecznego Miasta paliusz). W tym też czasie podjęto zabiegi dlań o godność kardynalską, już jednak z końcem sierpnia kolejnego roku Jan Tarnowski nieoczekiwanie zapadł poważnie na zdrowiu i po zaledwie kilkunastodniowej chorobie zmarł 14 IX 1605 r. w Łowiczu, w wieku 54 lat. Pochowany został w łowickiej kolegiacie Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja Biskupa, gdzie z jego legatu wzniesiono w latach 1609-1611 kaplicę Trójcy Św., przeznaczoną na miejsce wiecznego spoczynku hierarchy (z równoczesnym ufundowaniem przy niej kolegium złożonego z prepozyta oraz sześciu psałterzystów, przy czym tym pierwszym miał być każdorazowo kanonik spokrewniony w linii męskiej lub żeńskiej z fundatorem). Jako mecenas nauki i kultury przyczynił się J. Tarnowski do powstania dzieła Tomasz Tretera pt. Vitae episcoporum Posnaniensium, wydanego w Braniewie w roku 1604.

Korytkowski J., Arcybiskupi gnieźnieńscy, prymasowie i metropolici polscy od roku 1000 aż do roku 1821, czyli do połączenia arcybiskupstwa gnieźnieńskiego z biskupstwem poznańskim, t. 3, Poznań 1889, s. 541-558 [drugie wydanie: Korytkowski J., Prymasi Polski, arcybiskupi gnieźnieńscy i metropolici polscy, od roku 1000 aż do dnia dzisiejszego, t. 13, Poznań 2004, s. 9-38]: Nowodworski M., Tarnowski Jan herbu Rolicz, proboszcz krakowski, biskup kujawski, arcybiskup i prymas gnieźnieński, w: Encyklopedia kościelna podług teologicznej encyklopedii Wetznera i Weltego z licznymi jej dopełnieniami, t. 28, Warszawa 1905 [reprint: Komorów 2010], s. 226-228; Bibliografia polska, t. 31 - Stulecie XV-XVIII, t. 20, wyd. S. Estreicher, Kraków 1936 [reprint: Warszawa 1977], s. 48-50; Kwiatkowski W., Prymasowska kapituła i kolegiata w Łowiczu (1433-1938), Warszawa 1939, s. 80, 84, 95, 99, 103, 105, 115; Librowski S., Kapitula katedralna włocławska. Zarys dziejów i organizacji, Warszawa 1949, s. 9; Nowacki J., Dzieje archidiecezji poznańskiej, t. 1 - Kościół katedralny w Poznaniu. Studium historyczne, Poznań 1959, s. 490, 505, 527-528, 543, 545, 692, 703; t. 2 - Archidiecezja poznańska w granicach historycznych i jej ustrój, Poznań 1964, s. 103-104, 168, 325, 468, 555, 587, 603, 652, 746; Tomczak A., Kancelaria biskupów włocławskich w okresie księgi wpisów (XV-XVIII w.), Toruń 1964, wg indeksu (zwł. s. 155); L. Kieniewicz, Sekretariat Stefana Batorego. Zbiorowość i kariery sekretarzy królewskich, w: Społeczeństwo staropolskie. Studia i szkice, t. 4, pod red. A. Izydorczyk i A. Wyczańskiego, Warszawa 1986, s. 66; Królik L., Kapituła kolegiacka w Warszawie do końca XVIII wieku, Warszawa 1990, s. 33; Urzędnicy dawnej Rzeczypospolitej XII-XVIII wieku. Spisy, t. 10 Urzędnicy centralni i nadworni Polski XIV- XVIII wieku. Spisy, pod red. A. Gąsiorowskiego, Kórnik 1992, s. 110 (nr 647), 136 (nr 857), 209; Propozycje konsystorialne w XVI wieku. Omówienie - teksty polskie, wyd. H. Fokciński, Rzym 1994, s. 140-141 (nr 49), 148-149 (nr 53); Kosman M., Poczet prymasów Polski, [Warszawa] 1997, s. 182-183; Hewner K., Kolegiata śś. Piotra i Pawła w Kruszwicy. Świadek dziewięciu stuleci, Kruszwica 1998, s. 76; Kumor B.S., Dzieje diecezji krakowskiej do roku 1795, t. 1, Kraków 1998, s. 564-565, 647, 652-653; t. 2, Kraków 1999, s. 275; Kosman M., Między ołtarzem a tronem. Po- czet prymasów Polski, Poznań 2000, s. 144-145; Nitecki P., Biskupi, kol. 445-446; Prokop K.R., Arcybiskupi gnieźnieńscy w tysiącleciu, Kraków 2000, s. 189-191; Śmigiel K., Słownik biograficzny arcybiskupów gnieźnieńskich i pryma- sów Polski, Poznań 2002, s. 275-277; Bronarski M., Mrozowski P., Poczet arcybiskupów gnieźnieńskich, prymasów Polski, Warszawa 2003, s. 132-133; Seredyka J., Rozprawy z dziejów XVI i XVII wieku, Poznań 2003, s. 178-180, 213 (nr 320), 259-260, 276/277 (nr 57); Bukowski W., Tarnowski Jan h. Rola (1550-14 IX 1604), arcybiskup gnieźnieński, w. Słownik biograficzny historii Polski, t. 2, pod red. J. Chodery i F. Kiryka, Wrocław-Warszawa-Kraków 2005, s. 1539; Prokop K.R., Stan badań nad problematyką sakr biskupich XVI- i XVII-wiecznych metropolitów gnieźnieńskich (od Fryderyka Jagiellończyka do Michała Stefana Radziejowskiego), „Studia Gnesnensia" 23 (2009), s. 334; Czyż A.S., Łowicz. Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Warszawa 2010 s. 91-95; Jakubowski W., Solarczyk M., Organizacja Kościoła rzymskokatolickiego na ziemiach polskich od X do XXI wieku. Informatorium historyczne, Warszawa-Olsztyn 2011, s. 69, 159, 209; Kosman M., Interrex. Rola prymasów w kulturze politycznej dawnej i współczesnej Polski, Poznań 2011, s. 87; Kosman M., Po- czet arcybiskupów gnieźnieńskich i prymasów Polski, Kra- ków 2012, s. 200-201; Szudrowicz A., Kapituła kruszwicka. W tysiąclecie powołania biskupstwa w Kruszwicy, Kruszwica-Bydgoszcz 2013, s. 187 (nr 303); K. Śmigiel, Tarnowski Jan, arcybiskup, w: EK, t. 19, Lublin 2019, kol. 529-530; W. Kujawski, Parafie diecezji włocławskiej. Archidiakonaty kruszwicki i włocławski, Włocławek 2014, s. 616; Polskie procesy informacyjne przed prowizjami biskupów i opatów w seriach «Processus Consistoriales» i «Processus Datariae Archiwum Watykańskiego (1588-1906), oprac. W. Cichosz, H. Fokciński, U. Głowacka-Maksymiuk, M. Pukianiec, E. Reczek, K. Sadowska i T. Zdziech, Warszawa 2015, s. 24 (nr 11, 18 i 24); Poczet prymasów Polski, pod red. K. Woźniaka, M. Kulczyńskiego i P. Pokory, Gniezno-Bydgoszcz 2017, s. 58-59; Wierzbicki L.A., Senatorowie koronni na sejmach Rzeczypospolitej w XVII wieku, Warszawa 2017, s. 157-158; Prokop K.R., Vademecum chronologiczno-bibliograficzne do badań nad hierarchią Kościoła w Polsce i na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej, Kraków 2018, s. 46 (nr 347), 188, 208, 221, 231, 250 (nr 22), 362, 483, 516; K. Śmigiel, Prymasostwo polskie: instytucja-prymasi-dokumenty, Warszawa 2018, wg indeksu (zwł. s. 485-488); Kawecki R., Tarnowski (Tarnawski) Jan h. Rola (1551-1604), referendarz duchowny, podkanclerzy koronny, biskup poznański i włocławski, arcybiskup gnieźnieński, w: PSB, t. 52, Warszawa-Kraków 2018-2019, s. 457-463.

 

Krzysztof R. Prokop