Bp Antoni Pawłowski

Włocławski Słownik Biograficzny, pod red. S. Kunikowski, tom 6, s. 123-125.

(1903-1968), biskup włocławski, teolog systematyk, mariolog, profesor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie oraz Uniwersytetu Warszawskiego, ekumenista.

 

Urodził się 24 I 1903 r. w Końskich. Rodzicami jego byli Jan i Kamila z d. Wegenko. Świadectwo dojrzałości uzyskał w 1921 r. w Końskich. Przez rok (1921/1922) studiował na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego nauki matematyczno-przyrodnicze, będąc jednocześnie słuchaczem na Wydziale Chemii Politechniki Warszawskiej. W 1. 1922-1926 odbył studia filozoficzno-teologiczne w seminarium duchownym w Warszawie i 26 IX 1926 r. przyjął święcenia kapłańskie. Kontynuował studia specjalistyczne z zakresu teologii na Uniwersytecie Warszawskim, uzyskując w lipcu 1929 r. stopień doktora w zakresie dogmatyki pozytywnej na podstawie rozprawy Dogmat Niepokalanego Poczęcia w oświetleniu nowszych prawosławnych teologów rosyjskich (wyd. drukiem w 1930 r.). W roku 1929 został prefektem i wykładowcą w warszawskim seminarium duchownym. Habilitował się na Uniwersytecie Warszawskim w oparciu o dorobek naukowy i rozprawę „Idea Kościoła w ujęciu rosyjskiej teologii i historiografii", uzyskując 26 VIII 1935 r. stopień docenta. Po przeniesieniu się do Wilna został w 1936 r. mianowany na stanowisko profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie Stefana Batorego, otrzymując katedrę teologii fundamentalnej. Do roku 1939 angażował się także w działalność warszawskiego i wileńskiego Instytutu Wyższej Kultury Religijnej oraz w Kołach misyjnych. Udzielał się równocześnie w Dziele Jedności Katolickiej, w Apostolacie świętych Cyryla i Metodego oraz współpracował z Papieskim Instytutem Orientalnym w Rzymie. Stanowisko profesora na Uniwersytecie w Wilnie pełnił do końca 1939 r., zaś do 1942 wykładał teologie dogmatyczną w wileńskim seminarium duchownym.

W 1942 r. (3 III) został aresztowany przez Niemców i osadzony w Łukiszkach w Wilnie, a następnie do roku 1944 przetrzymywany był w różnych hitlerowskich więzieniach i obozach: 8 VII-17 X 1942 w Wilkowyszkach, 17 X 1942-7 VII 1943 w Szaltupiu, 7 I 1943-16 VII 1944 w Poniewiczu.

Po uwolnieniu w sierpniu 1944 r. tajnie nauczał w seminarium w Wilnie, zaś od kwietnia 1944 r. prowadził zajęcia na Wydziale Teologicznym oraz w seminarium duchownym w Białymstoku. Wkrótce przeniósł się do Warszawy i 1 IX 1945 r. objął stanowisko profesora zwyczajnego na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Warszawskiego, pełniąc równocześnie funkcję kierownika katedry teologii dogmatycznej, chociaż uzwyczajnienie uzyskał dopiero 22 V 1946 r. Na Uniwersytecie Warszawskim pracował do 1949 r.; w tym samym czasie pełnił także funkcję rektora seminarium duchownego w Warszawie, w którym prowadził zajęcia już od 1945 r.

W 1950 r. (22 IV) A. Pawłowski, na wniosek prymasa Stefana Wyszyńskiego, został mianowany przez papieża Piusa XII koadiutorem biskupa włocławskiego Karola Radońskiego z prawem następstwa po nim (bulla nominacyjna datowana jest 4 V 1950 r.), bez wiedzy tego ostatniego, który dowiedziawszy się o tym później, wyrażał swój żal zarówno z powodu samej nominacji, jak i osoby koadiutora. Nominacja ta nie została ogłoszona i wprowadzona w życie. Po śmierci Radońskiego (16 III 1951) formalnie objął diecezję 23 III 1951 r., jednak władze komunistyczne skutecznie blokowały faktyczne przejęcie przez niego władzy w diecezji; kierował nią w jego imieniu, jako wikariusz generalny, biskup pomocniczy Franciszek Korszyński. W tym czasie (27 XII 1952) przyjął święcenia biskupie w Siedlcach z rąk biskupa Ignacego Świrskiego. Ingres do katedry włocławskiej odbył dopiero 25 X 1953 r., po niespodziewanym - krótko po uwięzieniu prymasa Wyszyńskiego - przyzwoleniu władz komunistycznych, które miały w tym jakieś ukryte cele. Posługa biskupia Pawłowskiego w diecezji włocławskiej przypadła na czas reżimu komunistycznego i nadzwyczaj uciążliwej inwigilacji przez służby bezpieczeństwa działalności kościelnej. przy wykorzystywaniu do tego m.in. tajnych współpracowników z grona pracowników kurialnych.

Mimo tych utrudnień bp Pawłowski starał się efektywnie kierować diecezją. Zdynamizował działalność Wydziału Duszpasterskiego i Wydziału Katechetycznego we włocławskiej kurii diecezjalnej. Przy Wydziale Duszpasterskim powstał z jego inicjatywy pionierski zespół złożony z wykładowców teologii, duszpasterzy oraz osób świeckich głównie lekarzy - omawiający aktualne problemy moralno-duszpasterskie. Przywiązywał dużą wagę do intelektualnego wychowania kleru i jego duchowej formacji; organizował w tym celu kursy i wykłady duszpasterskie prowadzone przez specjalistów z różnych dyscyplin teologicznych, zwłaszcza z zakresu teologii dogmatycznej, moralnej, pastoralnej oraz duchowości. Był zwolennikiem dowartościowania laikatu, w tym także przyznaniu kobietom należnego im miejsca w Kościele. W ujęciu biskupa A. Pawłowskiego, „świeccy to nie tylko słuchacze, lecz współgłosiciele prawdy". Świadczy o tym uwydatnianie przez niego roli laikatu zarówno w życiu Kościoła lokalnego, jak i powszechnego. Synod diecezjalny, który przeprowadził - inspirowany uchwałami Soboru Watykańskiego II (1962-1965), którego był czynnym uczestnikiem w 1967 r., miał mieć charakter pastoralny i być po- święcony problemom laikatu, ale ostatecznie poświęcono w nim świeckim jedynie 15 statutów (111-125). Wynikiem tegoż synodu było powołanie 1 I 1968 r. Rady Kapłańskiej i Rady Duszpasterskiej, w której skład wchodzili kapłani diecezjalni, zakonni oraz osoby świeckie. Podkreślał znaczenie katechizacji dzieci, młodzieży i dorosłych; promował kult świętych związanych z diecezją włocławską, np. św. Jolanty, bł. Bogumiła, a nade wszystko św. Józefa, czczonego od wieków w kolegiacie kaliskiej, zamierzając utworzyć tam ogólnopolskie Studium Józefologicznego (erygowane zostało przez jego następcę, bp. Jana Zarębę w 1969 r.). Wreszcie z podejmowanych w diecezji okresowych inicjatyw odnotować należy: Dni Maryjne (1962), Dni Eucharystyczne (1963). Rok Serca Jezusowego (1964), oddanie diecezji włocławskiej Maryi Matce Kościoła (1965), obchody millenijne - w diecezji (1966) oraz Dni Ekumeniczne (od 1965). W latach 1960-1964 przeprowadził diecezjalny proces informacyjny w sprawie wyniesienia na ołtarze biskupa Michała Kozala. Propagował także w wymiarze diecezjalnym ekumenizm. Zapraszał do Włocławka pastora Zygmunta Michelisa z Warszawy (z Kościoła ewangelicko-augsburskiego), z którym był zaprzyjaźniony, a także s. Joannę Lossow, katolicką ekumenistkę ze Zgromadzenia Franciszkanek Służebnic Krzyża, oraz s. Regine Witt, ewangelicka diakonisę. Z osobą pastora Michelisa związał „Dni Ekumeniczne", 16 V 1967 r., co stało się odtąd stałą coroczną praktyką związaną zasadniczo z Tygodniem Modlitw o Zjednoczenie Chrześcijan, obchodzonym w dniach 18-25 stycznia.

Biskup A. Pawłowski był wybitnym polskim uczonym teologiem systematykiem. Jego dorobek pisarski obejmuje ponad 130 pozycji naukowych, popularno- naukowych i pastoralnych. Spośród 14 większych prac, 6 zostało opublikowanych jedynie na powielaczu. Jest autorem ponad 30 artykułów naukowych oraz publikacji drukowanych na łamach czasopism: „Acta VI Conventus Velehradensis", „Ateneum Kapłańskie", „Collectanea Theologica", „Irénikon” (Belgia), „Oriens", „Prąd".

Jego twórczość naukowo-pisarska w zakresie teologii dogmatycznej dotyczy zwłaszcza eucharystologii, soteriologii, chrystologii, eklezjologii. Poza skryptami z tego zakresu należy wymienić takie pozycje, jak Eucharystia jako sakrament solidarności chrześcijańskiej (Warszawa 1936); Les éléments pneumatiques et théandriques de l'Eglise („Irénikon" 1937, t. 14, s. 168-177), Podstawowe kwestie chrystologiczne (Wilno 1938, wyd. powielacz.) Kościół jako depozytariusz Objawienia (Wilno 1939, wyd. powielacz.); Żywotne wartości Soboru Florenckiego („Aten. Kapł.", 1939, t. 43, s. 425-434); Twórca świata i Zbawca człowieka (Warszawa 1939). Ponadto wytyczał dogmatyczne podstawy dla nowo pojawiających się dyscyplin, np. misjologii. Ma także znaczny wkład do mariologii, ujmowanej zarówno w aspekcie dogmatycznym jak i pastoralnym. Podkreślał, że polska religijność posiada specyficzny koloryt maryjny, stąd cześć oddawana Matce Bożej powinna znaleźć swoje właściwe miejsce i solidne uzasadnienie. W badaniach posługiwał się m.in. swoistym rodzajem kwerendy. zbierając z terenu Polski materiały dotyczące zwłaszcza kultu Matki Bożej Wniebowziętej, które zostały przesłane do Rzymu. Znalazło to także swój wyraz w artykułach: De doctrina Assumptionis Deiparae definienda questiones selectae („Collectanea Theologica" 1949, an. 21, s. 1-15; („Aten. Kapł.", 1947, t. 45, s. 209-220; 1948, t. 48, s. 105-122). Opracował memoriał w sprawie ogłoszenia Najśw. Maryi Panny Matką Kościoła, co nastąpiło 21 XI 1964 r. Był honorowym członkiem Papieskiej Akademii Mariologicznej oraz przez długi czas przewodniczącym Mariologicznej Komisji Episkopatu Polski.

Wiele jego publikacji ma wymiar ekumeniczny. Urzeczony eklezjologią niektórych teologów prawosławnych (np. Włodzimierza Sołowiowa), widział głębię ich myślenia oraz współbrzmienie z nowymi ekleziologicznymi tendencjami, rysującymi się w Kościele katolickim w XX wieku. Dużo uwagi poświęcał teologii wschodniej i teologom prawosławnym, o czym świadczy, poza pracą doktorską, jego rozprawa habilitacyjna Idea Kościoła w ujęciu rosyjskiej teologii i historiografii (Warszawa 1935), artykuł Prawosławie a katolicyzm („Aten. Kapł.", 1939, t. 26, s. 48-63) i tamże drukowane omówienia dotyczące spraw chrześcijańskiego Wschodu.

Zgromadził znaczny, ponad dwutysięczny, księgozbiór osobisty, który służył mu jako warsztat pracy naukowej i był wykorzystywany w działalności duszpasterskiej oraz do przygotowania kazań, które jako wybitny orator ubogacał licznymi odwołaniami do literatury teologicznej, popularnoteologicznej, a nawet beletrystycznej.

Zginął 16 IX 1968 r. w wypadku samochodowym pod Opolem, jadąc na kolejną Konferencję Episkopatu Polski. Pochowany został w podziemiach katedry włocławskiej, w której znajduje się także poświęcone mu epitafium.

ADW, Spuścizna bp. A. Pawłowskiego, b. sygn.; Dokumenty osobiste biskupa ordynariusza [A. Pawłowskiego], „Kron Diec. Włocł.", 1960, t. 43, s. 305-308;-Schematyzmy diecezji włocławskiej 1957- 1968; Cieślak B., Biskup Antoni Pawłowski jako pasterz diecezji włocławskiej, „Studia Włocł.", 1999, t. 2, s. 319-327; Hanc W, Ekumeniczny wymiar teologicznej twórczości biskupa Antoniego Pawłowskiego, [w:] Służbie Kościołowi i nauce, Włocławek 1994, s. 80-88; tenże, Kult maryjny biskupa Antoniego Pawłowskiego, [w:] Pośredniczka. Kult Matki Boskiej w Polsce od Lumen gentium do Redemptoris Mater, Częstochowa 1994, s. 267-282; Jeżowski J., Życie duchowe chrześcijanina. Koncepcja życia duchowego w ujęciu biskupa Antoniego Pawłowskiego, Kalisz 2001; Kraszewski Z.J., Majdański K., Małunowiczówna L., Biskup Antoni Pawłowski 1903- 1968, [w] Chrześcijanie, red. B. Bejze, t. 2, Warszawa 1976, s. 135-186; Lewandowski T., Pośrednictwo maryjne w ujęciu biskupa Antonie- go Pawłowskiego, [w:] W służbie Kościołowi i nauce, Włocławek 1994, s. 127-132; Majdański K., Życie i śmierć biskupa włocławskiego, „Aten. Kapł.", 1968, t. 71, s. 355-368, Ozorowski E., Pawłowski Antoni, [w:] SPTK, t. 6, s. 625-628; Poniński A., Aparat bezpieczeństwa wobec włocławskiej kurii diecezjalnej (na przykładzie działań wobec biskupa Antoniego Pawłowskiego w latach 1951-1968), [w:] Aparat bezpieczeństwa wobec kurii biskupich w Polsce, pod red. A. Dziuroka, Warszawa 2009, s. 388-409, Szafrański T., Między togą a mitra (Rzecz o sp. ks. biskupie A. Pawłowskim), „Życie i Myśl", 1970, r. 20, nr 7-8, s. 55-69, Zieliński Z., Pawłowski Antoni, [w:] PSB, t. 25, s. 488-489.

 

Wojciech Hanc